Kopš pārmaiņu procesa sākuma Centrālās un Austrumu Eiropas valstis pirms vairāk nekā desmit gadiem, šo valstu ekonomikas pārdzīvojušas milzīgas izmaiņas. Lielos valsts uzņēmumus privatizēja un tūkstošiem strādājošo atlaida. Šo procesu varēja kompensēt tikai ar iespaidīgu uzplaukumu mazo un vidējo uzņēmumu radīšanas procesa. Īpašas pārmaiņas skārušas tādas valstis kā Bulgāriju, Rumāniju, Slovākiju un Čehiju, jo tur pirms ekonomisko reformu sakuma nepastāvēja nekāda veida privāta uzņēmējdarbība. Latvijā šī situācija bija līdzīga.
Šis iespaidīgais uzplaukums tomēr nedrīkst novērst uzmanību no milzīgajām problēmām, ar kuram saskārās jaunizveidotie uzņēmumi praktiski visās Centrālās un Austrumu Eiropas valstīs, tajā skaitā arī Latvijā. Kamēr ārzemju investori piedzīvo nodokļu atvieglojumus un valsts uzņēmumiem piešķir subsīdijas, vietējiem jaunizveidotiem uzņēmumiem jātiek galā ar veselu problēmu kopumu, piemēram finansu avotu trūkumu, grūtības atrast kvalificētu darba spēku, valdības atbalsta trūkums, laikietilpīgas birokrātiskas procedūras un pastāvīgi mainīga likumdošanas vide.
Mazie un vidējie uzņēmumi ir tirgus ekonomikas svarīgākie elementi un elastīgākā uzņēmējdarbības forma. To dibināšana un attīstība ir labvēlīgas ekonomiskās vides svarīgs nosacījums, kas veicina konkurenci, valsts iekšzemes kopprodukta veidošanos un valsts attīstību. To dibināšana un attīstība ir labvēlīgas ekonomiskās vides būtisks nosacījums, kas veicina ne tikai konkurenci, bet arī dažādāku preču un pakalpojumu piedāvājumu.
…