Pasaulē ar katru dienu pieaug to sieviešu skaits, kuras tuvojas menopauzes vecumam vai tā ir jau iestājusies. Visātrāk šis skaits palielinās jaunattīstības valstīs nekā attīstītajās. Menopauze ir dabisks sievietes mūža periods, kad izbeidzas menstruācijas. Tikai mūsdienās tas vairāk tiek uztverts kā patoloģisks stāvoklis vai slimība, tādēļ valda uzskats, ka līdz ar menopauzes iestāšanos dzīve ‘izbeidzas’.
Vidēji menopauze iestājas 45 - 50 gadu vecumā. Ir sievietes, kuras šo periodu panes viegli un bez lielām komplikācijām, bet vairumam sieviešu ir vērojami dažādi traucējumi, kas var arī ietekmēt turpmākos dzīves gadus nelabvēlīgi – pasliktināt dzīves kvalitāti un saīsināt to.
Kas ir menopauze
Menopauzi varētu saukt par reproduktīvo novecošanos. Tas ir posms, kad menstruālais cikls kļūst arvien neregulārāks, garāks. Asiņošana var samazināties vai pat pastiprināties. Olnīcas vairs aktīvi nefunkcionē, olšūnas izdalās retāk un līdz ar to sāk pazemināties estrogēnu un progesteronu līmenis asinīs. Menopauze iestājas vidēji 45. – 51. gados vai vēlāk. Jaunattīstības valstīs šis vecums ir mazāks sociālekonomiskā stāvokļa dēļ, to ietekmē arī smēķēšana. Ir novērots, ka sievietēm, kuru cikls ir ap 26 dienām un mazāks, menopauze iestājas 1,4 gadus ātrāk nekā sievietēm ar garāku ciklu. …