Mežsaimniecība ieņem nozīmīgu vietu Latvijas tautsaimniecībā. Nozare darbojas kā stabilizējošs faktors lauku teritoriju ekonomiskajai, ekoloģiskajai un sociālajai attīstībai. Meža resursu, īpaši koksnes intensīva iegūšana un izmantošana pēdējos gados likusi mums pievērst pastiprinātu uzmanību mežsaimniecībai.
Pēdējo piecpadsmit gadu laikā mežsaimniecība ir attīstījusies un kļuvusi par vienu no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm. Attīstību veicinājuši vairāki faktori: meža resursi, ilglaicīgas tradīcijas, zināšanas un, kā arī valsts un nozares interešu grupu spēja vienoties par meža nozares attīstības ilgtermiņa mērķiem un šo mērķu sasniegšanas stratēģiju.
Darbā ir apskatīti meža resursi un to salīdzinājums ar citām Eiropas valstīm un iepriekšējiem gadiem, valsts meža dienesta funkcijas, mežsaimniecības attīstība un ar to saistītie faktori. Darbā ir izpētīta mežsaimniecības nozares nozīme tautsaimniecībā, tās ieguldījums Latvijas ekonomikā, kā arī Lai būtu uzskatāmāk, darbā ir attēli ar paskaidrojumiem.
Mežs un koksne ir galvenais Latvijas resurss. To apliecina arī meža platība, izteikta procentos no valsts kopējās teritorijas jeb mežainums. Pēc līdz šim veikto meža statistiskās inventarizācijas mērījumu provizoriskajiem datiem, meža un meža kritērijiem atbilstošu bijušo lauksaimniecības zemju kopējā platība Latvijā sasniedz aptuveni 3,6 miljonus hektāru jeb 55,9% no valsts teritorijas.
Latvija ir pieskaitāma pie mežiem bagātām valstīm, jo pasaulē vidēji meži aizņem 29%, bet Eiropā meži vidēji aizņem 33% no sauszemes teritorijas. Ņemot vērā meža platības uz vienu iedzīvotāju, Latvija ierindojas starp vadošajām Eiropas mežsaimniecības valstīm ar gandrīz 1,6 hektāriem meža uz vienu iedzīvotāju, kas ir gandrīz 2,7 reizes vairāk kā vidēji pasaulē. Pie mežsaimniecības lielvalstīm pieder Somijai, Zviedrijai, Norvēģijai un Igaunijai.
Latvijā meža resursi ir nozīmīga eksporta preču izejviela un tautsaimniecības attīstības garants, jo Latvijā mežu ir trīs reizes vairāk nekā iekšzemes pieprasījuma apmierināšanai. Pēc tautsaimniecības speciālistu domām nepieciešams 0,4 ha meža uz vienu iedzīvotāju. Latvijā mežu platība salīdzinot ar 20.gs. sākumu ir ļoti mainījusies. Salīdzinot ar 1935.gadu – mežu platība ir pieaugusi par 1176 tūkst. ha, jeb 40%.…