Cilvēka darbības laikā notiek iedzimtu un iegūto uzvedības veidu iemācīšanās un īstenošana, miera stāvoklī cilvēka ķermenis var atrasties vienā no trim pozīcijām: mierīga nomoda, normāla (lēns vai lēns vilnis) un paradoksālais miegs. (Kovaļzon, 2012)
Miega mehānismi ir "spogulis" attiecībā pret nomoda mehānismiem. Veselīgam miegam ir atjaunojošas funkcijas, tas attiecas uz smadzenēm un ķermeni kopumā, tā ir garantija kvalitatīvam izziņas procesu darbam turpmākajā nomoda periodā. Nomodā un dabiskais miegs aizstāj viens otru, to nosaka cilvēka iekšējie bioritmi. (Kovaļzon, Dogihs, 2016).
"Miega centrs" lokalizējas smadzeņu priekšējās daļas ventrolaterālajā un vidējā preoptiskajā hipotalāma rajonā. Šeit lokalizējas neironi, kas atlasa ķīmiskās sastāvdaļas - gamma-aminosviestskābe, kas galvenais inhibējošais neirotransmiters. Šo neironu funkcija ir aktīvās smadzeņu sistēmu darbības kavēšana. Process attīstās kādu laiku, līdz brīdim, kad nostrādā lokalizētais “trigers” hipotalāmā, un visa sistēma tiek iemesta citā stāvoklī - vai nu nomodā vai miegā ar ātrajām acu kustībām (Kovaļzon, Dolgihs, 2016).
…