Motivācija – tā ir uzvedības aktivizēšana un ievirzīšana, tas ir spēks, kas palīdz apmierināt visdažādākās mūsu vajadzības un gūt panākumus. Psihologs G. Mirejs panākumu motivāciju definējis kā cenšanos izpildīt izvirzīto uzdevumu, apgūt iemaņas vai idejas, panākt nosprausto mērķi, kā centienus sasniegt augstus rezultātus kā materiālajā tā garīgajā sfērā. Cilvēki, kuriem ir augsts motivācijas līmenis, gūst lielus panākumus. Teorētiķi uzskata, ka augstai panākumu motivācijai lielākoties ir emocionālas saknes, jo cilvēki jau bērnībā mācās saistīt panākumus ar pozitīvām emocijām. Augsti motivēti bērni tādi kļuvuši, pateicoties tam, ka vecāki sekmēja viņu neatkarību, uzslavēja un apbalvoja par gūtajiem panākumiem.
Ir pieņemts uzskatīt, ka pastāv divu veidu panākumu motivācija. Iekšējā motivācija – tā ir tiekšanās būt efektīvam un īstenot noteiktu uzvedības veidu pašas šādas uzvedības dēļ. Cilvēki, kuriem ir šāda iekšējā motivācija, pret darbu vai spēli izturas radoši, cenšoties gūt baudu, apmierināt interesi, izpaust sevi vai sajust azartu. Ārējā motivācija – tā ir tiekšanās saņemt ārējas balvas un izvairīties no soda. Nereti pārmērīgs ārējs spiediens un stimuli var liegt iekšējo gandarījumu.
Bet kāpēc neraugoties uz vienādiem potenciāliem, viens cilvēks ir vairāk motivēts kaut ko sasniegt nekā otrs? Daudziem cilvēkiem pietrūkst pat izlēmības dzīvot laimīgi, baudīt prieku un gūt panākumus. Tas notiek tāpēc, ka vīrusi sagroza motīvus, kas stimulē un ievirza uzvedību. Šodien cilvēks grasās izmainīt savu dzīvi, saka: ”Stāt! Tā dzīvot vairs nedrīkst!”, bet nākamajā dienā slinki valstās gultā un radikāli pārmaiņu uzsākšanu atliek uz nezināmi ilgu laiku. Motivācijas vīrusi noved pie intelektuālas un emocionālas stagnācijas, slinkuma, neveiksmēm, depresijas. To cilvēku personības izaugsme, kas nokļuvuši šo vīrusu ietekmē, palēninās, pēc tam vispār izbeidzas. Cilvēkam pamazām zūd pozitīvās nostādnes, kas virza viņa rīcību, Ideāli, uz kuriem viņš agrāk tiecās, izplūst un pazūd kā miglā. Bez stingra pozitīva motīva nav iespējama nekāda radoša darbība. …