Secinājumi
Muita un nodokļi ir svarīgas katras valsts ekonomikas un pārvaldes sastāvdaļas. Tie ne tikai nodrošina ienākumus valstij, bet arī valsts attīstību vēlamajā virzienā. Nevienam nepatīk maksāt nodokļus, jo mēs nezinām kādā veidā tie mums atmaksāsies. Tas, protams, ir atkarīgs no konkrētās valsts ekonomiskās un sociālās politikas.
Ar nodokļu palīdzību tiek nodrošinātās svarīgākās valsts funkcijas – fiskālā, stimulējošā, pārdales un ierobežojošā. Fiskālā funkcija saistās ar budžeta ienākumu gūšanu, kuri nodrošina valsts pārvaldes pastāvēšanu. Stimulējošā saistās ar valsts ekonomikas attīstības regulēšanu. Pārdales funkcija nodrošina ienākumus tiem cilvēkiem, kuri atrodas nedarbspējīgā vecumā vai citā sarežģītā dzīves situācijā, kurā ir nepieciešams atbalsts, iekasējot tos no nodrošinātākas cilvēku grupas. Noteikt pareizo katra nodokļa apmēru ir ļoti grūti, jo lielāks tas būs, jo grūtāk būs iedzīvotājiem to samaksāt, tomēr valsts varēs vairāk regulēt ekonomisko attīstību, virzot to pareizā virzienā.
Izšķir tiešus un netiešus nodokļus. Tiešie nodokļi ir maksājami no ienākuma. Netiešie nodokļi saistās ar patēriņu. Dažādām precēm uzliek dažādas likmes, atkarībā no tā, vai doto preču patēriņu valsts vēlas stimulēt vai ierobežot.
Muitas loma ekonomikā arī ir ļoti svarīga. Latvijā muita tiek regulēta ar ES savienības normatīvajiem aktiem. Muitas nodokļi un kvotas nodrošina valsts tautsaimniecības attīstību, nepieļaujot pārmērīgu lētu preču ieviešanu, kuri varētu iznīcināt vietējo ražošanu vai lauksaimniecību. Svarīgākas ar muitas darbību saistītas problēmas ir korupcija un kontrabanda. Tie ievērojami samazina valstī realizētās muitas politikas efektivitāti.
…