IEVADS
Katru dienu ikviens cilvēks iztērē zināmu daudzumu naudas, viens vairāk, otrs mazāk. Taču ikdienā par naudas teorētisko saturu, par to, kas ir nauda, netiek domāts, bet gan par to kur to ņemt. Daudz naudas lielā mērā atvieglo dzīvi, bet tikai materiālo pusi, bet, ja naudas ir maz, tad tas jau rada problēmas un neērtības. Ar naudas palīdzību ir iespējams apmierināt savas fizioloģiskās vajadzības.
Nauda vienmēr ir bijusi aktuāla tēma, jo tā ir galvenais pamatelements, kas ļauj darboties katras valsts ekonomikai. No tās daudzuma apgrozībā ir atkarīga iedzīvotāju labklājība, ražošanas attīstība. To var uzskatīt par vienu no būtiskākajiem cilvēces sasniegumiem. Nacionālā nauda ir arī viena no valsts neatkarības un suverenitātes pazīmēm.
Naudas funkcionēšana mūsdienās cieši savijas ar banku un citu finansu institūciju darbu.
Šodienas situācija ir tāda, ka lielākajai daļai cilvēku nauda un tās iegūšana ir kļuvusi par galveno dzīves mērķi. Tomēr tai ir tikai noteiktas funkcijas, kas palīdz vienkāršot un atvieglot dzīves materiālo pusi.
Kvalifikācijas darbā tiek apskatīts naudas līdzekļu uzskaite, kontrole un analīze. Autore uzskata, ka katrs uzņēmums savā saimnieciskajā darbībā rezultātā grib gūt peļņu, lai atspoguļotu un apkopotu saimnieciskos līdzekļus, līdzekļu avotus un saimnieciskos procesus, kuri notiek saimnieciskās darbības rezultātā, ir nepieciešama visu līdzekļu novērtēšana naudā.
Nauda ir īpašs uzņēmuma līdzekļu veids – vismobilākie līdzekļi, jo to var apmainīt pret jebkuriem citiem uzņēmējdarbībai nepieciešamajiem līdzekļiem.
Valsts likumdošanas aktos oficiāli noteikta abstrakta vērtības vienība, ar kuras starpniecību skaitliski izsakāma jebkura cita priekšmeta vērtība. Nauda spēj pildīt dažādas funkcijas tā ir mēra vienība, maiņas līdzeklis, maksāšanas līdzeklis un uzkrāšanas līdzeklis, varētu teikt, ka nauda ir instruments.
Darba mērķis ir noskaidrot un analizēt naudas līdzekļu uzskaiti, kontroli un analīzi uzņēmumā SIA „A”.
Lai sasniegtu mērķi autore izvirza uzdevumus
1) Izpētīt un izanalizēt likumdošanu un teorētisko literatūru saturu par naudas uzskaiti un kontroli
2) Izpētīt SIA „A” grāmatvedībā naudas uzskaites un kontroles pareizību pamatojoties uz likumdošanu, uz uzņēmuma sniegtajiem datiem un, lai varētu spriest par naudas līdzekļu uzskaites pareizību.
3) Veikt SIA „A” naudas līdzekļu analīzi, kas ļautu spriest par uzņēmuma likviditāti.
4) Izdarīt secinājumus un izteikt priekšlikumus SIA „A” darbības uzlabošanai.
Kvalifikācijas darba teorētiskā daļa tiek izstrādāts balstoties uz Latvijas Republikas likumiem, Ministru Kabineta noteikumiem un tiek izmantota latviešu autoru literatūra, kurā tiek aprakstīta naudas uzskaite grāmatvedībā. Teorētiskajā daļā balstoties uz iepriekšminēto literatūru aprakstīta skaidrās naudas uzskaite, inventarizācija, deklarēšana, bezskaidrās naudas veidi bankas kontos, naudas plūsmas veidi, kurus sastāda, lai sagatavotu pārskatu par naudas plūsmu.
Praktiskā daļa tiek izstrādāta galvenokārt izmantojot SIA „A” galvenās grāmatvedes konsultācijas un uzņēmuma doto dokumentāciju. Praktiskajā daļā tiek aprakstīta kases un bankas operāciju kārtība, kā tiek naudas līdzekļi uzskaitīti uzņēmumā, kādu naudas plūsmu sastāda SIA „A” pārskata sagatavošana, aprakstīti kontējumi, salīdzināti uzņēmuma dati ar iepriekšējo gadu, veikts likviditātes aprēķins.
…