Secinājumi un ieteikumi
Salīdzinot nekustamā īpašuma nodokli Latvijā un Vācijā jāsecina, ka tie ir ļoti atšķirīgi. Latvijā nekustamā īpašuma likme nevar pārsniegt 1.5% robežu, taču Vācijā tā var pārsniegt pat 3.5% robežu, ko ietekmē īpašuma nolietojums (vecums), tā atrašanās vieta, izmantojamība u.c. Vācijā nekustam īpasuma nodoklim ir vairāki paveidi- nekustamā īpasuma nodoklis iegādājoties īpašumu, īpašuma nodoklis, pēc būtības tāds, kādu mēs to saprotam, nekustamā īpašuma nodoklis par ienākumu ieguvi no īpašuma, piemēram par izīrēšanu un nekustamā īpašuma nodoklis par īpašnieku maiņu (piemēram, pārdodot īpašumu).
Gan Latvijā, gan Vācijā nekustamā īpašuma nodokļa apmēru ietekmē pašvaldība, kuras teritorijā īpašums atrodas. Pašvaldība ir tiesīga noteikt nodoklim piemērojamo likmi. Abās apskatītajās valstīs nekustamā īpašuma nodoklis tiek iemaksāts pasvaldības budžetā.
Izanalizējot nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas praksi Latvijā ir izveidojušies atsevišķi ieteikumi, kas varētu radīt pozitīvas izmaiņas šī nodokļa piemērošanā. Nekustamā īpašuma nodokļa likmei, manuprāt vajadzētu būt atkarīgai ne vien no īpašuma kadastrālās vērtības, bet arī no īpašnieka mantiskā stāvokļa. Šim nolūkam Valsts Zemesgrāmatai un Valsts ieņēmumu dienestam vajadzētu izveidot kopīgu datubāzi. Tāpat domāju, īpašniekiem, kas pienācīgi neuztur savu īpašumu (piemēram aizaugušas lauksaimniecībā izmantojamās zemes) vajadzētu palielināt nodokļa apmēru. Protams šeit iestrādājami izņēmumi, piemēram, gados veci cilvēki, kas fiziski nespēj uzturēt pienācīgu kārtību. Tāpat nodoklis nosakām lielāks būtu tiem īpašumiem, kuros kādā veidā tiek nodarīts kaitējums dabai. (piemēram īpašums gar krasta zonu, kura izmantosanas rezultātā tā tiek noārdīta).
…