Gada laikā noziedzīgus nodarījumus mūsu valstī izdara vidēji 3000 nepilngadīgo, kas ir 16-17% no visām noziedzīgus nodarījumus pastrādājušajām personām. Nepilngadīgo likumpārkāpēju skaits 10 gadu laikā ir palielinājies par 31%. Katru piekto noziedzīgo nodarījumu Latvijā izdara pusaudži vecumā no 14 – 17 gadiem. Turklāt, samazinās arī tos izdarījušo personu vecums – krietni pieaug to likumpārkāpumu skaits, kurus izdarījuši pusaudži 14 – 15 gadu vecumā. Nepilngadīgo noziedzības pieaugums ir acīmredzams. Speciālisti jau gadiem pauž satraukumu par šo tendenci un norāda uz cēloņu kopumu, kas dod dzīvības spēku tai vērsties plašumā. Nepilngadīgo noziedzība Latvijā ir būtiska problēma, kuras atrisināšanai būtu nepieciešams nopietns valsts institūciju darbs, kā arī sabiedrības līdzdalība.
Šī studiju darba mērķis ir izpētīt nepilngadīgo noziedzību, tās struktūru, līmeni, dinamiku, veicinošos apstākļus, kā arī dot ieskatu nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnībās un noskaidrot, kādi būtu nepieciešami pasākumi nepilngadīgo noziedzības profilaksē.
Šajā studiju darbā tiks aplūkoti tādi jautājumi kā:
Nepilngadīgo noziedzības vispārējs raksturojums;
Nepilngadīgo noziedzība pirmskara Latvijā;
Nepilngadīgo noziedzības līmenis, struktūra un dinamika;
Nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnības;
Nepilngadīgo noziedznieku krimināli psiholoģiskais raksturojums;
Nepilngadīgo noziedzības veicinošie apstākļi, novēršana un profilakse.
Darba pamatā tiks izmantoti raksti un publikācijas izdevumos “Latvijas Vēstnesis” un “Jurista vārds”, kā arī atsevišķi speciālās literatūras avoti, statistikas materiāli un informācija, kas iegūta no dažādiem valstisko un sabiedrisko organizāciju/iestāžu interneta portāliem un mājaslapām.
…