SECINĀJUMI
Neverbālā komunikācija ir ļoti daudzveidīga un tā neapzināti parāda dažādas cilvēka rakstura iezīmes. Galvenie neverbālās komunikācijas līdzekļi ir laika un telpas strukturēšana, vizuālais kontakts, ķermeņa valoda, runas ekspresija un empātija.
Laika un telpas strukturēšanas procesā pareizi izvēlēts indivīdu izvietojums un attālums nodrošina saskarsmes efektivitāti. Turpretī, nepareizi ieturēta distance bieži vien var novest pie saskarsmes izbeigšanās. Piemēram, pārāk liels saskarsmes attālums dažkārt aizskar cilvēka patmīlību un cieņu, turpretī pārāk tuvināta distance var radīt iespaidu par seksuālu nolūku vai agresīva uzbrukuma draudiem.
Jebkura saskarsme sākas ar paskatīšanos vienam uz otru, tāpēc vizuālais kontakts – acu un plakstiņu kustības, skatienam piešķirtā noskaņa un emocionālās nianses – ir būtisks līdzeklis neverbālajā saskarsmē. Vizuālā kontakta ilgums un koncentrētība nodrošina saskarsmes efektivitāti, aicina uz tās sākumu vai signalizē par tās nobeigumu.
Ķermeņa valoda sastāv no tādiem sazināšanās līdzekļiem kā žesti, pozas un mīmika. Tie var būt gan apzināti, gan neapzināti un palīdz izprast partnera sajūtas, iekšējo emocionālo stāvokli, rakstura īpašības, kā arī vizuāli papildina pateikto vārdu nozīmi.
Runas intonācija ir viens no nozīmīgākajiem neverbālās komunikācijas līdzekļiem. Balss intonācija pati par sevi ir ziņojums, kurš norāda, kā jāsaprot sniegtā informācija.
Empātija ir intuitīvs izpratnes veids, kas balstās uz prasmi nostādīt sevi otra cilvēka vietā, izjust viņa stāvokli, pozīciju, izprast dažādu rīcību motīvus.
Biznesa attiecībās neverbālā komunikācija palīdz veiksmīgāk izprast sadarbības partnerus, klientus, darbiniekus, radīt pozitīvu iespaidu par sevi un uzņēmumu kopumā, uzlabot pašsajūtu un kopējo atmosfēru darbavietā.
…