Nodokļu politika ir valsts subjektīva darbība nodokļu izmantošanas jomā. No tā, cik labi valdība pārzina nodokļu darbības mehānismu un prot to izmantot, lielā mērā ir atkarīga valdības darbības efektivitāte un autoritāte.
Veidojot nodokļu sistēmu konkrētā valstī, tiek diskutēts, kādai jābūt labai nodokļu sistēmai, kā ar tās palīdzību panākt līdzsvaru starp budžeta ieņēmumiem un no budžeta finansējamiem izdevumiem. Šos jautājumus parasti izvirza priekšplānā. Taču nedrīkst aizmirst, ka vienlaikus ar nodokļu sistēmu jārada atbilstoša to pārvaldes sistēma.
Jebkura teorētiski perfekti izstrādāta nodokļu sistēma var tikt sabojāta, ja to nemākulīgi administrē. Administrēšanai ir izšķirošan loma nodokļu sistēmas darbībā, jo nav nekā sliktāka par nepārvaldāmu nodokļu sistēmu. Ir jābūt pilnīgai saskaņai starp nodokļu politiku un nodokļu administrēšanu. Ja valstī gatavojas mainīt nodokļu politiku vai to ieksēšanas mehānismu, jāpārliecinās, ka administratīvās struktūras tam ir gatavas.
Visos pētījumos tiek uzsvērts, ka nodokļu politikas veidotājiem obligāti jārēķinās ar nodokļu administrētāju spēju realizēt nodokļu likumus dzīvē un kontrolēt to izpildi. Ja šīs spējas nav, tad jārēķinās ar nelikumīgu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nodokļu bāzes slēpšanu, atvieglojumu falsificēšanu un tamlīdzīgām lietām. Tas kopumā grauj maksātāju disciplīnu un rezultātā budžetā netiek iekasēti visi ieņēmumi.…