Secinājumi
1. Saskaņā ar Latvijas 7.Grāmatvedības standartu, pamatlīdzekļi tiek iedalīti kategorijās jeb līdzīga veida un uzņēmuma darbībā līdzīgi lietotu aktīvu grupā.
2. Zemei ir neierobežots lietošanas laiks, līdz ar to tai nerēķina nolietojumu; amortizācijai nepakļauj arī mākslas darbus, antīkos priekšmetus, juvelierizstrādājumus un līdzīgus objektus.
3. Pamatlīdzekļi nav domāti pārdošanai.
4. Pamatlīdzekļu vērtība var palielināties, ja tiem ir veikti uzlabojumi, kuri ir saistīti ar ilgtermiņa ieguldījumiem.
5. Jebkuru pamatlīdzekli var pārvērtēt augstākā vai zemākā vērtībā, vadoties pēc tirgus vērtības.
6. Uzņēmuma vadība pati var izlemt un noteikt katra pamatlīdzekļa derīgās kalpošanas ilgumu, ņemot vērā paredzamo pamatlīdzekļa izmantošanas noslogojumu vai iepriekšēju pieredzi ar līdzīgiem objektiem.
7. Nolietojums finanšu grāmatvedībā un nodokļu vajadzībām var atšķirties, jo finanšu grāmatvedībā to rēķina pēc uzņēmuma vadības apstiprinātās metodes, bet nodokļu vajadzībām obligāti nepieciešams izmantot ģeometriski degresīvo metodi.
8. Nolietojums nodokļu vajadzībām nav jāgrāmato, to aprēķina uzņēmuma ienākuma nodokļu deklarācijas vajadzībām.
9. Nolietojums nodokļu vajadzībām jārēķina par visu gadu, neatkarīgi kurā mēnesī pamatlīdzeklis ir iegādāts.
10. Degresīvās metodes galvenā priekšrocība, ka izmantojot to nolietojuma aprēķiniem finanšu grāmatvedībā, iespējams nodrošināties pret zaudējumiem, kas rodas pēkšņu tehnoloģijas izmaiņu gadījumā, kad pamatlīdzeklis jānoraksta pirms beidzies tā derīgās kalpošanas ilgums.
…