13.1. Dziļums zem ķīļa
UKC, jeb Under Keel Clearence (dziļums zem ķīļa), ir vērība, kura norāda cik liels ir attālums no kuģa dibena zemākās daļas līdz jūras gruntij. Dotais lielums tiek skaitīts uz katru pārgājiena punktu. Zināt doto lielumi ir ļoti svarīgi, lai izvairītos no kuģa uzsēšanās uz sēkļa. UKC var ietekmēt vairāki faktori, kas ietekmē iegrimi:
• Ūdens līmeņa faktori – atkarībā no augstajiem un zemajiem ūdeņiem var mainīties kuģa iegrime, lai to noteiktu ir nepieciešams izmantot Admiralty list of Tide Tables.
• Meteoroloģiskais faktori – stipri vēji, atmosfēras spiediens un tam līdzīgi faktori var ietekmēt kuģa iegrimi (iespējami arī pozitīvi rezultāti).
• Ar kuģi saistīti faktori – ir jāņem vērā kuģa sānsveri un galsveri. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka kuģa iegrime ir balstīta uz hidrostatiskiem datiem, kas ir atkarīgi no ūdens blīvuma. Pie dotajiem faktoriem attiecas arī SQUAT efekts.
• Grunts faktori – dotie faktori attiecas uz pieļāvumu, ka eholotes rādījumi vai kartē norādītie rādījumi ir neprecīzi, kā arī uz iespējamiem negaidītiem grunts palielinājumiem zem ūdens. Tāpat šajos faktoros tiek iekļauts veikto padziļināšanas darbu vecums. [5]
Tāpat var atšķirt arī 2 veidu UKC. Gross UKC, kurš skaitās kā attālums no kuģa zemākās dibena daļas līdz gruntij, ņemot vērā, ka kuģis stāv un jūra ir mierīga (bet citi statiskie faktori tiek ņemti vērā). Net UKC tiek skaitīts kā attālums no kuģa zemākās dibena daļas līdz gruntij, ņemot vērā vissliktākos apstākļus. Pārgājiena UKC katrā punktā ir redzami pārgājiena plānā (skat. 4. pielikumu) [5].
13.2. Piesūkšanās efekts
Piesūkšanās efekts, jeb SQUAT efekts ir kuģa piesūkšanās gruntij dēļ tā ātruma. Tas rodas dēļ mazāka ūdens spiediena zem kuģa, kas rodas dēļ lielāka ūdens pārvietošanas ātruma. …