Mūsdienās, kad cilvēks valda pār tehniku un dažkārt arī otrādi, ļoti aktuāls un būtisks ir jautājums par cilvēku un tā iekšējo pasauli, jūtām, pārdzīvojumiem, emocijām....
Lielā mērā tas, ko cilvēks domā par savi un, ko par viņu domā citi ietekmē viņa garastāvokli, emocionālo un fizisko stāvokli, tāpēc būtiski ir kā cilvēks pats sevi vērtē šajā dzīves virpulī. Pašvērtējumam ir zināma nozīme visos vecuma posmos un visās dzīves situācijās, arī konflikta situācijā. Cilvēks jau no bērnības ir iekļauts tā saucamajā socializācijas procesā, kas var noritēt dažādos līmeņos atkarībā no tā, kā cilvēks izprot savu attieksmi pret pasauli.
Pašvērtējums ir ļoti subjektīvs, personisks mūsu psihes veidojums. Tas lielā mērā ataino apzinātu priekšstatu sistēmu par sevi. Pamatojoties uz šo sistēmu, veidojas visas attieksmes – gan ar apkārtējo vidi un citiem cilvēkiem, gan ar sevi pašu. Pašvērtējums ietekmē personības tapšanu. Cilvēka darbības vienmēr konkurē ar viņa priekšstatiem par sevi, vai priekšstatu, kādam viņam jākļūst. Pašvērtējums regulē cilvēka uzvedību, nosaka kā viņš rīkosies konkrētā situācijā, palīdz apzināties savu vietu dzīvē, pareizi izvēlēties profesiju, izprast savu sociālo statusu grupā, regulē saskarsmi ar cilvēkiem, interpretē citu cilvēku darbību, tas nosaka viņa sociālās gaidas un ir pamats jebkura lēmuma pieņemšanai.…