Iepirkuma procesā pašizmaksai ir svarīga nozīme. Lielā mērā no tā ir atkarīga cenu veidošanās principi, politika, kas ir viens no svarīgākajiem uzņēmuma pastāvēšanas priekšnosacījumiem konkurences apstākļos. Pareizs pašizmaksas aprēķins, cenu politika ir viens no veiksmīga biznesa pamatiem.
Apavu biznesā produkciju var iedalīt divās kategorijās. „Ejošā” grupas produkcija, kura ir pieprasīta vairākus gadus un pārdošanas apjomi ir stabili. „Riska” grupa ir jaunā produkcija, kur ir tikai pārdošanas prognozes un nav garantiju par pārdošanu. Organizācijai izdarot iepirkumu ir ekonomiski jāaprēķina, cik liela būs „ejošās” kategorijas modeļu apgrozījums un peļņa. Tad ņemot vērā organizācijas mērķus un uzdevumus, var noteikt „riska” grupas iepirkuma apjomu, cik lielu šo grupu var atļauties un cik lielai tai vajadzētu būt. Varbūtējā pārdošanas apjomu palielināšana notiek uz „riska” grupas modeļiem. „Ejošajai” apavu kategorijas peļņai vajadzētu nosegt „riska” grupas iegādes izmaksas, kas varētu būt bezzaudējuma punkts visam uzņēmumam. Tad teorētiski ir liela varbūtība, ka organizācija pat pie visneveiksmīgākās sezonas varētu nenest zaudējumus.
Darba mērķis ir izpētīt produkta pilnās pašizmaksas veidošanu un tās nozīmi iepirkuma politikā. Precīza pašizmaksas noteikšana nodrošina pareizu peļņas aprēķinus.
Darbā tiks pētīts apavu mazumtirdzniecības tīkla:
cenu politikas mērķi un metodes iepirkuma procesā;
pašizmaksa pa kategorijām;
peļņas likme;
peļņas/zaudējuma punkts.
Darba uzdevums ir:
noskaidrot iepirkšanas procesa pamatprincipus;
aprēķināt pašizmaksu pa kategorijām;
aprēķināt peļņas likmi;
aprēķināts kopējais peļņas/zaudējuma slieksnis visam iepirkumam.
Darbā tiks ņemt vērā tikai ekonomiskais aspekts no pašizmaksas viedokļa. Netiks apskatīti pārdošanas, mārketinga, ārējās vides jautājumi un citi līdzīgi aspekti, kas varētu ietekmēt pašizmaksas nozīmi iepirkuma procesā.…