Ievads
Patēriņa teorijas pētniecības sfēra ir indivīdu un mājsaimniecību rīcību tirgū ietekmējošie faktori. Ir daudz un dažādi patērētāja uzvedības loģiku tirgū ietekmējošie faktori, sākot ar patērētāja rīcībā esošajiem ienākumiem un beidzot ar reālo tirgus piedāvājumu.
Cilvēku eksistenci nodrošina dažādu labumu patēriņš. Viņš, patērējot labumus, apmierina savas vajadzības. Nepieciešamība apmierināt vajadzības ir cilvēku darbības stimulējošs motīvs. Pieprasījums ir cieši saistīts ar vajadzībām. Tāpēc, analizējot patērētāja ekonomisko uzvedību un to ietekmējošos faktorus, jāsāk ar vajadzību analīzi. [2, 30]
Mājsaimniecības darbības raksturīgākā iezīme ir plaša patēriņa preču iegāde, lai apmierinātu savas vajadzības. Tātad mājsaimniecības galvenā saimnieciskā darbība ir preču patēriņš. Uzņēmums savukārt ražo plaša patēriņa preces, lai apmierinātu mājsaimniecības pieprasījumu. Saimniekošanas primārais mērķis ir mājsaimniecību vajadzību apmierināšana, tāpēc mājsaimniecību preču patēriņš ir viens no galvenajiem mikroekonomikā apskatītajiem jautājumiem. Tā kā mājsaimniecības patēriņš ir ļoti sarežģīts process, ko ietekmē dažādi lielumi, mājsaimniecības patēriņa teorijā ir spēkā virkne pieņēmumu. [4, 92]
Mājsaimniecības patēriņā ir sastopami gadījumi, kad atsevišķi preču veidi netiek pirkti, jo neatbilst attiecīgās mājsaimniecības vajadzībām, vēlmēm vai ienākumu līmenim, līdz ar to uzņēmējam jāapzinās sava piedāvājuma derīgums vairākuma mājsaimniecību izvēļu skalā.
Šī darba mērķis ir noskaidrot mikroekonomiskos faktorus, kas ietekmē patērētāja uzvedības loģiku tirgū.
Darba gaitā apskatīti sekojoši patērētāja uzvedības loģikas tirgū ietekmējošie faktori:
• Vajadzība;
• Ienākumi;
• Derīgums.
Tāpat šajā darbā apskatīts optimālais patēriņa plāns, budžeta taisne un vienaldzības līkne, kas netieši, bet tomēr ietekmē patērētāja uzvedības loģiku tirgū.
…