Personāla attīstība ir uzņēmuma panākumu stratēģijas centrālais process. Uzņēmuma personāla kompetence nosaka produktu un pakalpojumu konkurējošās priekšrocības tirgū. Tādēļ personāla attīstības mērķis ir veidot un attīstīt darbinieku zināšanas, iemaņas un spējas dažādu apmācību un pieredzes apmaiņas ceļā tādejādi, lai viņi spētu sekmīgi veikt savu darbu gan tagadnē, gan nākotnē, vienlaikus palielinot savu vērtību darba tirgū.
Personālvadība – uzņēmuma vadības pasākumi kvalitatīva personāla nodrošināšanā un izmantošanā. Personālvadībā ietilpst:
1.personāla plānošana, lai nodrošinātu uzņēmumu ar darbiniekiem tuvākā un tālākā nākotnē;
2.personāla vervēšana un rezervju veidošana;
3.pretendentu atlase uz izbrīvējušām un jaunizveidojušām darba vietām;
4.darba algas, prēmiju, atvieglojumu sistēmas vadīšana;
5.pasākumi, kuri orientē jauno darbinieku un palīdz tam adaptēties, iekļauties uzņēmumā;
6.darbinieku izglītošana un apmācīšana;
7.darbinieku rīcības un darba rezultātu novērtēšana;
8.darbinieku virzības ( paaugstināšana, pazemināšana un pārcelšana citā amatā vai uz citu darbvietu) regulēšana; darbinieku karjeras ietekmēšana.
Personālvadību īsteno vai nu pārvaldības augstākais posms, vai Personālvadības nodaļa (speciālists) [7].
Personāla vadības stratēģija (organizācijas ilgtermiņa mērķis, ko jāsasniedz) ir instruments uzņēmuma mērķu sasniegšanā. Personāla vadības stratēģija:
nodrošināt organizācijas vajadzības pēc izglītota personāla tuvākajā gadā;
saglabāt pietiekamu algu līmeni, uzturēt un motivēt darbiniekus visos organizācijas līmeņos;
panākt harmoniskas attiecības starp vadību un tai pakļautajiem darbiniekiem. Kā arī nodrošināt piemērotu komunikācijas sistēmu starp vadību un zemāko līmeņu darbiniekiem;
nodrošināt mehānismu, kas dod iespēju atrisināt problēmas, ko rada kadru mainība;
nodrošināt atbilstošu ražošanas instrumentu un iekārtu pieejamību, lai saglabātu un uzlabotu darbinieku zināšanas un prasmes [3].
Personāla stratēģiskā vadība – tieši ietekmē organizācijas biznesa vadību un attīstību, izstrādājot jaunus motivācijas instrumentus un pilnveidojot esošos saskaņā ar uzņēmuma mērķiem produktu vai servisa izstrādē un pārdošanā, kā arī cilvēku resursu skaita, kompetences, novērtēšanas un apmācības plānošanā atbilstoši kompānijas attīstības stratēģijai. Cilvēku resursu vadība šajā stratēģiskajā līmenī ir būtiska un nepieciešama biznesa stratēģijas sastāvdaļa, kas pievieno reālu vērtību biznesam, ietekmējot darbinieku uzvedību un līdz ar to uzņēmuma darba efektivitāti.
Personāla daļas uzdevumi:
atrast darbiniekus, kuriem konkrētais darbs patīk, un saskaņot darbinieka mērķus ar uzņēmuma mērķiem;
izskaidrot darbiniekiem uzņēmuma misiju, vīziju un stratēģiju un katra darbinieka lomu tajā, lai darbinieks varētu koncentrēties uz konkrēto mērķi;
pārrunas ar darbiniekiem 1-2 reizes gadā – kādi ir viņa mērķi uzņēmumā, kā sokas ar to sasniegšanu, vai vajadzīgs kolēģu padoms utt.;
regulāras, nevis kampaņveidīgas darbinieku un vadības aptaujas;
mācību semināri par iekšējās komunikācijas problēmām.…