Secinājumi un priekšlikumi
Analīzes gaitā izstrādātie secinājumi:
• Latvijas PVN sistēma darbojas, ņemot vērā 6. direktīvas principus,taču joprojām spēkā ir atsevišķas prasības tiesību aktos, praktiskajā piemērošanā, kas ir pretrunā ar 6. direktīvas normām un tajā ietverto nodokļa ekonomisko būtību.
• Atsevišķām 6. direktīvas normām ES vecajām dalībvalstīm ilgstoši tiek atļauts piemērot atkāpes attiecībā uz PVN piemērošanas atbrīvojumiem un samazinātās likmes piemērošanu, kas rada nevienādus konkurences apstākļus atsevišķās uzņēmējdarbības jomās.
• Latvijā ir nepietiekami izmantotas 6. direktīvas dotās iespējas izvēles normu ieviešanā, kas dažkārt būtiski varētu uzlabot uzņēmējdarbības vidi valstī, neietekmējot ne budžeta ieņēmumu apjomu no šī nodokļa, ne arī uzliekot papildu administratīvos pienākumus nodokļu maksātājiem vai nodokļu administrācijai.
• Latvijā netiek pieļauta apliekamās personas statusa attiecināšana un neregulāras uzņēmējdarbības veicējiem, kā rezultātā šādām personām obligāti jākļūst par pastāvīgu ar PVN apliekamu personu un jāpilda visi administratīvie pienākumi, kaut arī tiek veikti tikai atsevišķi ar PVN apliekami darījumi.
• Latvijā neizmanto ES dalībvalstīm dotās tiesības piemērot samazināto PVN likmi 6. direktīvā noteiktajiem darījumiem. Lielākā daļa valstu piemēro attiecīgo valstu samazinātās likmes pārtikas produktiem.
…