Ievads
Šinī darbā ir izklāstīta tāda tēma kā pirmais iespaids psiholoģijā.
Šo tēmu es izvēlējos, jo uzskatu ka pirmais iespaids ir svarīgs faktors cilvēku saskarsmē, jo no tā bieži ir atkarīgas visas sekojošās partneru attiecības. Savu pirmo iespaidu par cilvēku mēs veidojam sarunas pirmajās 40 sekundēs. Gribam mēs to vai nē – zemapziņa pati analizē to, ko redzi: apģērbs, āriene, mimika, stāja, jaunā paziņas skatiens tiks uzmanīgi izpētīts , salīdzināts ar jau esošajām asociācijām un dzīves pieredzi, bet pēc tam attiecīgi klasificēts.
Mums jau būs gatava sīka atskaite par cilvēka sociālo stāvokli, tautību, vispārīgām rakstura īpašībām un cilvēka garastāvokli. Visdrīzāk mēs pat vēl nepaspēsim ātri uztvert un novērtēt priekšlikumu, kā jau sāksim veidot iespaidu, vadoties no tā ko mēs gribētu redzēt jaunajā paziņā vai ko viņš gribēs paziņot pats. Pēc tam mēs varam domāt cik vien uziet, ka šis iespaids ir pirmais un droši vien sūrojaties, ka pirmais iespaids tomēr ir kļūdains…
Darba mērķi un uzdevumi:
- Iepazīties un apkopot pieejamo literatūru par pirmo iespaidu un cilvēka saskarsmi psiholoģijā;
- Kas ir pirmais iespaids, kādu lomu tas ieņem cilvēku saskarsmē;
- Salidzināt pirma iespaida veidošanos dažāda vēcuma cilvēkiem.
- Izanalizēt un izdarīt secinājumus par praktiskā pētījumā iegūtajiem rezultātiem.
Darba hipoteze:
- Vai pastāv atškīrības pirma iespaida viveidošanā trījās vecumgrupās?
1. Pirmā iespaida veidošanās shēmas un faktori, efektīgā pašpadeve – “Oreola efekts”
Pirmais iespaids par cilvēku, kā noskaidrojuši psihologi, veidojas kontaktu pirmajās 90 sekundēs. (Omārova S, 1995) Pēc kādiem likumiem un uztveres shēmām veidojas šis priekšstats?
Izrādās, ka visbiežāk tiek izmantota uztveres shēma, kuru cilvēks iedarbina partneru nevienlīdzības gadījumā. Šī nevienlīdzība var būt visdažādākā, tā var būt sociālajā sfērā — dažādi sociālie statusi, intelektuālajā sfērā, ekonomiskajā utt. …