Pirmspensijas bezdarbs ir viena no aktuālākajām sociālajām problēmām Latvijā, kas ietekmē sabiedrības daļu, kura vēl nav sasniegusi oficiālo pensionēšanās vecumu. Šī problēma liecina par vairākiem ekonomiskiem, sociāliem un demogrāfiskiem izaicinājumiem, kas prasa rūpīgu izpēti un risinājumu.
Bezdarba un nodarbinātības problēma pirmspensijas vecuma cilvēkiem ir ļoti aktuāla, jo strauji mainās darba tirgus struktūra un pieaug darbaspēka konkurētspēja. Diemžēl, cilvēki vecumā no 50 līdz 65 gadiem, kas tuvojas pirmspensijas vecumam, saskaras ar augstu bezdarba risku un risku nokļūt zemā dzīves līmenī. Šīs vecuma grupas indivīdi ir neaizsargāti un sastopas ar izaicinājumiem pielāgoties jaunajiem darba tirgus prasībām, kas rada nepieciešamību pēc rūpīgākas izpētes un risinājumu meklējumiem. (Petrova, 2015)
Nozīmīga problēma pašlaik ir bezdarbs, kas, pieaugot, ietekmē sabiedrības dzīves līmeni, veicinot maznodrošināto un trūcīgo iedzīvotāju skaita pieaugumu. Īpaši lielā riska grupā attiecībā uz zemu dzīves līmeni ir cilvēki, kuri tuvojas pirmspensijas vecumam.(Petrova, 2016).
Kā nosaka likuma “Darba likums” 7.panta (1) daļa, ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības uz darbu, taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem, kā arī uz taisnīgu darba samaksu”. Savukārt statistikas dati liecina, ka valstī ir ļoti augsts bezdarba līmenis.
Šī pētījuma mērķis ir rūpīgi analizēt un izpētīt pirmspensijas bezdarbu kā sociālo problēmu Latvijā.…