Secinājumi
Vēstulēs varam redzēt dažādas problēmas, kuras pastāvējušas provincē – piemēram, līdzekļu nevajadzīga izšķiešana (kā, piemēram, atsevišķu sūtņu ceļa izdevumiem (Ep. 10.52.) vai arī bez īsta pamata izsniedzot aizdevumos lielas summas, kuras vēlāk netiek atmaksātas (Ep. 10.16.)), lielu celtņu būvēšana, kuras tā arī netiek pabeigtas (Ep. 10.46.), dažādas pārvaldes nepilnības (piemēram, neapklātais novadkanāls Amastras pilsētā (Ep. 10.99.) ). Tāpat redzam, ka Plīnijs Jaunākais ir aktīvi iesaistījies provinces dzīvē, cenšoties novērst nepilnības un uzlabot dzīves apstākļus, veicot savus pārvaldnieka pienākumus.
Lielākā daļa vēstuļu skar visai vienkāršus gadījumus, par kuriem viņš tik un tā raksta imperatoram. Iespējams, viņš ar to vēlējies tieši provinces iedzīvotājiem parādīt savu ciešo saikni ar imperatoru, kā arī to nostiprināt. Tas palīdzēja viņam parādīt sevi kā ietekmīgu cilvēku, aiz kura stāv imperators. To deva arī viņa īpašais tituls. Turklāt provincieši redzēja, ka viņš acīmredzot tiešām rūpējas par viņu lietām un cenšas pieņemt tikai vislabākos lēmumus, ja raksta imperatoram pat par sīkumiem. Tāpat viņš centās uzturēt labas attiecības ar vietējo aristokrātiju (Ep. 10.56.).
Vēstulēs no Plīnija Jaunākā puses redzam arī visai cilvēcīgu attieksmi pret lietām. Tas parādās, piemēram, vēstulē par kristiešiem (Ep.10.97.) vai arī par publiskajiem vergiem (Ep. 10.40.). Visu laiku arī jūtama viņa ieinteresētība un līdzdalība provincē notiekošajā.
Kopumā varētu teikt, ka Plīnijs Jaunākais centies parādīt sevi kā ietekmīgu, tomēr uzmanīgu, godīgu un saprātīgu pārvaldnieku, kas ļāva viņam vienlaikus sadarboties ar vietējo aristokrātiju un arī dot tai pavēles. Saglabāt ar to labas attiecības bija svarīgi katram pārvaldniekam, jo īpaši šajā provincē, kur, kā jau minēts, iepriekšējos gados bija tikuši apsūdzēti vairāki pārvaldnieki.
…