Cilvēks dzīvo noteiktā teritorijā, kur valda savi likumi, noteikumi, tur pastāv noteikta kārtība, kuru visi brīvprātīgi ievēro vai to cenšas uzspiest ar varu. Kārtību, kādā veidā noteiktā teritorijā jeb valstī tiks īstenota varas dalīšana, nosaka šajā valstī pastāvošais politiskais režīms.
Politiskais režīms ir tipoloģisks, stilisks un tēlains valsts un sabiedrības raksturojums.
Varas veidošanas un dalīšanas process, varas resursu izvietojums sabiedrībā un to izmantošana dažādo vērtību (materiālo, kultūras u.c.) sadalē – tās ir politikas pamatproblēmas. To skaidrojumā svarīga nozīme ir politiskā režīma jēdzienam, kura ietvaros politiskie procesi tiek analizēti plašākā kontekstā – kopsakarā ar daudzām citām sabiedrības dzīves parādībām, ar indivīda vai visas sabiedrības un varas institūciju attiecībām, ar brīvības un vienlīdzības faktisko realizēšanos.
Politiskais režīms raksturo varas sadalīšanas princips sabiedrībā, kādā nolūkā vara tiek izmantota un cik katram tās pieder. Politisko režīmu būtiski raksturo tas, kādas attiecības ir starp politisko sabiedrību un valsti, kāda ir demokrātijas attīstības pakāpe attiecīgajā sabiedrībā.…