Prasību tiesā var celt jebkura pilngadīga un rīcībspējīga fiziskā vai juridiskā persona, lai aizstāvētu savas aizskartās vai apstrīdētās civilās tiesības. Tāpat prasību var celt nepilngadīgo vai aizgādnībā esošo personu likumiskie pārstāvji, bet CL 72.panta 4.daļā paredzētajos gadījumos arī pats nepilngadīgais Prasību var celt arī prokurors, valsts vai pašvaldību iestādes vai personas, kurām ar likumu piešķirtas tiesības aizstāvēt tiesā citu personu tiesības vai ar likumu aizsargātās intereses, lai aizstāvētu šo personu aizskartās vai apstrīdētās civilās tiesības. Prasību ceļ iesniedzot tiesā rakstveida prasības pieteikumu.
Vienā prasības pieteikumā var apvienot vairākus prasījumus, ja tie ir savstarpēji saistīti, piemēram, prasība par atbildētāja izlikšanu no dzīvokļa un īres parāda piedziņu. Prasību par laulības šķiršanu var apvienot tikai ar prasību par bērna dzīves noteikšanu un līdzekļu piedziņu bērna uzturam. Prasība par laulāto kopīgās mantas sadali vai uzturlīdzekļu piedziņu šķirtajam laulātajam noformējama atsevišķi.
Tiesa var izlemt tikai to prasījumu, kas norādīts pieteikumā, un tikai uz tā pamata, kas norādīts prasības pieteikumā, vai sūdzībā. Jāņem vērā, ka tiesa pēc savas iniciatīvas nekādus pierādījumus nevāc, bet izspriež lietu uz lietas dalībnieku iesniegto pierādījumu pamata.
No tā izriet, ka prasības pieteikuma sastādīšanai ir nepieciešams zināt ne tikai procesuālo tiesību normas, bet arī materiālo tiesību normas. Labi sagatavots pieteikums ir pamats ātrai un pareizai lietas izskatīšanai tiesā. Tādēļ būtu vēlams, lai pieteikumus tiesai sagatavotu jurists.
…