NOBEIGUMS
Darba izstrādes gaitā darba autors ir nonācis pie sekojošiem secinājumiem un priekšlikumiem:
Darba tiesiskās attiecības ir tiesiskās attiecības starp darba devēju un darbinieku, kas dibinātas uz darba līguma pamata sakarā ar algota darba veikšanu, ja tā veikšanas laikā darbinieks pakļaujas darba devēja rīkojumiem un pilda noteiktos uzdevumus.
Darba tiesiskās attiecības rodas un pastāv arī tad, ja, slēdzot darba līgumu, rakstveida forma nav ievērota, kas izriet no Darba likuma 40.panta.
Ja netiek izpildīti nosacījumi, kas ietverti darba līgumā, graudniecības, uzņēmuma un pārvadājuma līgumā, darbiniekam ir tiesības vērsties ar prasību par kāda nosacījuma, kurš izriet no līguma, izpildi, sākotnēji pie darba devēja un atkārtotas neizpildes gadījumā, tiesā.
Darba tiesiskās attiecības ir atlīdzības attiecības, jo darbinieks strādā, lai nopelnītu, bet darba devējs samaksā par darbu. Ja šis nosacījums netiek izpildīts, darbinieks var griezties pēc palīdzības Valsts darba inspekcijā, vai arī ar prasījumu, kas izriet no darba tiesiskām attiecībām – tiesā. Taču jāatzīmē, ka, pirms katra prasījuma tiesā, ir jāmēģina atrisināt strīds, pārrunu ceļā.
Darba strīds var rasties gan no attiecībām, kas izriet no darba līguma, gan no likumā aizsargāto interešu pārkāpumiem, piemēram, diskriminācija, nevienlīdzīga darba samaksa starp vīrieti un sievieti.
Darba likumā ir iekļauti mantiska un nemantiska rakstura prasīijumu pamati, kuri izriet no darba tiesiskām attiecībām.
Bieži vien darbiniekiem rodas problēmas ar prasības iesniegšanu tiesā, jo netiek ievēroti termiņi, kuru ietvaros darbinieks drīkst celt prasību, līdz ar to iestājas noilgums. …