Nav pamata uzskatīt, ka Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji pēdējos mēnešos nekādi neizjūt saspringto noskaņojumu gan ekonomikā, gan sadzīvē. Un šis noskaņojums, bažas par nākotni, saprotams, atspoguļojas cilvēku rīcībā, liek mainīt paradumus, protams, arī viņu izvēli. Manuprāt, cilvēku uzvedība, krīzei attīstoties, kļūst konservatīvāka un daudz pārdomātāka.
Zināmā mērā jau pagājušā gada otrajā pusgadā varēja prognozēt tās pārmaiņas, kuras tagad raksturo pircēju uzvedību. Galvenais jautājums bija – kad tieši tas notiks. Šobrīd pircēju uzvedība ir raksturīga krīzes laikam, un savus pirkumus viņi koncentrē uz atlaižu periodiem, meklējot labākos piedāvājumus. Iegādājoties vasaras sezonas drēbes un rudens/vasaras apavus, priekšroka tiek dota pašam nepieciešamākajam, funkcionālam apģērbam. Izklaides un stila preces tiek atbīdītas otrajā plānā. Piemēram, pieprasījums pēc sportiska stila apaviem un apģērbiem ir mazāks nekā pieprasījums pēc klasiskiem apģērbiem un aksesuāriem.
Taču nedaudz negaidīts šķiet fakts, ka, par spīti sabiedrībā dominējošajam diskursam, kvalitāte vēl joprojām ir svarīgs izvēles faktors. Lai arī, skatoties kopumā, pirkumu skaits turpina samazināties, tomēr vidējā pirkuma vērtība pieaug, tas nozīmē, ka pircēji vēl joprojām ir gatavi maksāt vairāk, ja prece ir kvalitatīva.
Tomēr, nenoliedzami, cenas nozīme pieaug, un tā spēlēs arvien lielāku lomu. Paraugoties no biznesa viedokļa, vairumā gadījumu cenu celšana nav palīdzējusi kompensēt apgrozījuma kritumu, lielākoties – gluži otrādi. …