Latvija kopš neatkarības atgūšanas konsekventi īsteno pāreju no plānveida tirgus uz tirgus ekonomikas modeli. Relatīvi īsā laikā valstī ir radīti tirgus ekonomikas pamati un labi makroekonomiskie priekšnoteikumi tautsaimniecības izaugsmei (zema inflācija, neliels valsts parāds, stabila valūta, pozitīva maksājumu bilance u.c.)
Neatkarības gados Latvija ir spējusi pārorientēt ekonomiku, un šobrīd gandrīz 60% no valsts kopējās tirdzniecības notiek ar Eiropas Savienības valstīm. 1999.gada 10.februārī Latvija kā pirmā no Baltijas valstīm ir kļuvusi par Pasaules Tirdzniecības organizācijas pilntiesīgu dalībnieci. Tas paver iespējas Latvijai paplašināt uz vislielākās labvēlības režīma nosacījumiem ārējo ekonomisko sadarbību ar 135 PTO dalībvalstīm.
Pēdējos gados valstī strauji pieauguši ārvalstu tiešo investīciju apjomi. Latvija ir pietuvinājusies tām Centrālās un Austrumeiropas pārejas ekonomikas valstīm, kuras ir līderes ārvalstu tiešo investīciju piesaistē.
Ekonomikas aktivizācija un straujais eksporta kāpums ir nodrošinājis IKP kopējo pieaugumu
Ārējo faktoru ietekmē Latvijas attīstība 1998.gadā bija gausāka nekā tās potenciālās iespējas. Sarežģītā ekonomiskā situācija pasaulē un it īpaši Krievijā ir ietekmējusi Latvijas tautsaimniecības attīstības tempu. Krievijas ekonomiskās krīzes dēļ 1998.gada otrajā pusē un 1999.gada sākumā samazinājās Latvijas eksporta apjomi, pasliktinājās banku darbības rādītāji, budžeta ieņēmumu apjoms atpalika no plānotā, pieauga bezdarbs.…