Pirmās preču zīmes parādījās sensenos laikos. Lai īpašnieks kopējā ganāmpulkā varētu atšķirt savus lopus, tos marķēja ar speciālām zīmēm. Savu produkciju ar traukā iededzinātu ķeburu atzīmēja senie podnieki. Preču zīme negāja secen arī viduslaiku bruņniecībai.
Preču zīmes mūsdienu izpratnē savu uzvaras gājienu sāka ar rūpniecības strauju attīstību 19. gadsimta beigās.
Preces marka ir viens no preces individuāla raksturojuma elementiem. Valstīs ar attīstītu tirgus ekonomiku šim faktoram piešķir ļoti lielu nozīmi.
Preces marka ir produkta vārda (nosaukuma), zīmes (simbola) un tiesību aizsardzības kopa, kas apliecina produkta piederību uzņēmuma (pārdēvēja) produktiem un atšķir to no konkurentiem.
Produkta vārds ir produkta īpašais nosaukums (izteikts ar vārdu arī saīsinājumu vai skaitli), kuram ir īpašvārda funkcijas.
Produkta zīme ir produkta markas daļa, kas izteikta ar grafisku simbolu (zīmējumu, shematisku attēlu u.tml.).
Tiesību aizsardzība ir produkta markas sastāvdaļa, kas pārdēvējam dod īpašas tiesības izmantot produkta vārdu (zīmi).
Funkcionāli preču zīmes mērķis ir:
atšķirt viena uzņēmuma preces un pakalpojumus no citu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem;
norādīt preču un pakalpojumu izcelsmes vietu;
kalpot par to noturīgās kvalitātes (labas vai sliktas) rādītāju.
Saskaņā ar Latvijas Republikas likuma “Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm” noteikumiem preču zīmi var veidot jebkurš apzīmējums, ko iespējams attēlot grafiski. It īpaši preču zīmes var būt:
1) vārdiskas – sastāv no burtiem, vārdiem, arī personvārdiem, uzvārdiem, cipariem (piemēram, firmas “McDonald`s Corporation” zīme “McDonald`s”);…