Produkts – viss, ko tirgū piedāvā iegādei, izmantošanai un patēriņam, lai apmierinātu pircēju vajadzības.
Produkts ir gan materiālie objekti, gan pakalpojumi, idejas, uzņēmumi utt.
Produkta īpašības cilvēki uztver ar maņu orgāniem un tās izpaužas dažādos raksturlielumos:
kvalitāte;
nozīmīgas iezīmes;
izskats;
preču vai produktu zīme jeb marka;
iesaiņojums.
Preču marka – produkta vārda (nosaukuma), zīmes (simbola) un tiesību aizsardzības kopa, kas apliecina produkta piederību uzņēmuma (pārdevēja) produktiem un atšķir to no konkurentu produktiem. [3;5]
Produkta zīme ir viens no preces individuālā raksturojuma elementiem. Valstīs ar attīstītu tirgus ekonomiku šim faktoram piešķir ļoti lielu nozīmi.
Produkta vārds ir produkta īpašais nosaukums (izteikts ar vārdu arī saīsinājumu vai skaitli), kuram ir īpašvārda funkcijas.
Produkta zīme ir produkta markas daļas, kas izteikta ar grafisku simbolu (zīmējumu, shematisku attēlu u. tml.).
Tiesību aizsardzība ir produkta markas sastāvdaļa, kas pārdevējam dod īpašas tiesības izmantot produkta vārdu (zīmi).
Tirgus veidošanās vēsturiskajā rītausmā vairākumam produktu nebija markas. Taču drīz pēc tādas radās vajadzība. Mūsdienu attīstītajā tirgū daudz grūtāk atrast preces bez produkta markas, kuras turklāt ir diezgan vienkārši iesaiņotas un lētas. Parasti tās ir pārtikas preces, mājsaimniecības piederumi, farmaceitiskās rūpniecības preces.
Tomēr, kāpēc gan ražotāji un pārdevēji vēlas, lai būtu produkta zīme uz pārdodamajiem produktiem, kaut gan to ieviešana prasa papildus līdzekļus (iesaiņojums, marķēšana, tiesiskie jautājumi u. tml.) un rada zināmu risku gadījumos, kad pircējs palicis neapmierināts?…