Referāta tēma ir parlamentārās un prezidentālās politiskās sistēmas salīdzinājums. Darba uzdevumi ir: apskatīt, kas ir demokrātija, kādas ir tās prasības, ar kādām institūcijām tā tiek īstenota dažādās pasaules valstīs, iepazīt parlamentāro politisko sistēmu, prezidentālo politisko sistēmu un pusprezidentālo politisko sistēmu. Savā darbā tuvāk apskatīšu Amerikas Savienoto Valstu, Lielbritānijas un Latvijas politiskās sistēmas.
Darba mērķis: salīdzināt parlamentāro un prezidentālo politisko sistēmu. Darba tapšanā izmantotās metodes: pētīšana un analīze.
Demokrātija burtiskā nozīme ir „tautas vara” (no sengrieķu valodas demos – tauta + cratos – vara). Demokrātija minimālā līmenī paredz brīvas vēlēšanas un cilvēka pamattiesību (tiesības uz īpašumu, izteiksmes brīvību, neierobežotu biedrošanos) ievērošanu. Lai šīs demokrātijas prasības tiktu ievērotas, katrā valstī ir nepieciešamas institūcijas, kas tās izpilda un ievēro. Pasaules valstīs pastāv dažādi institucionālie modeļi. Eksistē valstis, kuras ir sekojušas Lielbritānijas modelim un ir izveidojušas parlamentāro politisko sistēmu valstī, kur varas centrs ir parlaments. Šāda sistēma pastāv arī Latvijā. Citas valstis, tāpat kā ASV, ir izveidojušas prezidentālo politisko sistēmu valstī, kur galvenās varas funkcijas pieder prezidentam.…