Prognoze – zinātniski pamatots, uz aprēķiniem balstīts spriedums par iespējamo procesa attīstību nākotnē un alternatīvajiem attīstības scenārijiem, kam novērtēta kļuda un noteikts ticamības līmenis.1
Darbā es izvēlējos prognozēt par mirušo skaitu Latvijā. Šo tēmu izvēlējos, jo man tā liekas aktuāla. Pēdējā laikā ļoti bieži tiek runāts par to, ka mirstība pārsniedz dzimstību un Latvijā pēc dažiem gadu desmitiem lielākā daļa būs pensionāri.
Prognozei es izmantošu Centrālās statistikas pārvaldes datus. Tā kā manai prognozei ir sezonāls raksturs, es prognozēšu mirušo cilvēku skaitu pusgadu uz priekšu, ņemot par pamatu iepriekšējo divu gadu statistiku.
Mans darba mērķis ir apgūt prognozēšanas procesu, iegūstot pēc iespējas precīzāku prognozi par iedzīvotāju mirstību Latvijā.
Lai sasniegtu savu mērķi es izvirzīju uzdevumus – savākt un apkopot statistikas datus par iedzīvotāju mirstību Latvijā un prognozēt iedzīvotāju mirstības tendences turpmākajam pusgadam, un noteikt iegūto prognozes kļūdu.
Savā darbā es izmantošu ekonomiski – matemātisko metodi un ekstrapolācijas metodi. jo mana prognoze tiks balstīta tikai uz faktiskajiem skaitļiem par iedzīvotāju mirstības līmeni Latvijā.
Manas prognozes faktors ir laiks un parametrs ir mirstība. Par faktoru es izvēlējos laiku, jo tas ir vispārējais faktors. Iedzīvotāju mirstību ietekmē ļoti dažādi faktori, galvenokārt pensionāru skaits Latvijā. …