Tēma proporcionālo un mažoritāro vēlēšanu sistēmu salīdzinājums man šķita aktuāla, jo esmu sasniegusi to vecumu, kad var piedalīties vēlēšanās, šīs tiesības arī izmantoju, tāpēc šķita interesanti uzzināt kādas ir būtiskākās atšķirības starp proporcionālām un mažoritārām vēlēšanām, izpētīt šo sistēmu galvenās iezīmes, kā radušās šīs vēlēšanu sistēmas.
Tāpat arī mēģināju konstatēt kura vēlēšanu sistēma nodrošina lielāku vēlētāju uzskatu un pārliecību pārstāvniecību valdībā, tai pat laikā nodrošinot arī stabilitāti.
Darba mērķa sasniegšanai izvēlējos sešus literatūras avotus, kur šīs vēlēšanu sistēmas ir raksturotas, minētas būtiskākās iezīmes un to salīdzinājums.
Ar jēdzienu „vēlēšanu sistēma” parasti saprot metodi, kas tiek lietota, lai balsojuma skaitliskos rezultātus pārveidotu par deputātu mandātu sadalījumu vai arī lai noteiktu uzvarētāju. Citiem vārdiem sakot, vēlēšanu sistēma ir paņēmiens vēlēšanās nodoto balsu pārrēķināšanai mandātos. No vienas puses, nepastāv universāls paņēmiens balsojuma skaitlisko rezultātu pārvēršanai deputātu mandātos; no otras puses, praksē tiek lietots ierobežots skaits konvertācijas metožu, turklāt katrai no tām ir savas stiprās un vājās puses. „Ideāla” meklējumi aizsākās jau 19. gadsimtā un turpinās līdz pat mūsdienām.…