Pievēršanās šai tēmai var līdzināties ekskursijai ekonomiskās domas un ekonomiskās attīstības vēsturē, kas, protams, pati par sevi ir ne mazāk interesanta. Tomēr praktiski runa iet par vēsturi, kas nav aizgājusi pagātnē, bet turpinās joprojām. Vēl vairāk, mūsdienu asajās diskusijās par tautsaimniecības nākotni piedāvātojos alternatīvajos risinājumos klasiskajam jautājumam "ko darīt" mūsu reformistiski ekonomiskajā celtniecībā, bez īpašiem pūliņiem atrodas fritrederisma un protekcionisma ideju mūžsenā pretstata motīvu atjaunošana uz jaunas vēsturiskās bāzes. Šie motīvi arī skaidri redzami starptautisko akciju neskaitāmajā daudzumā, uz kuriem bāzējas starptautisko ekonomisko sakaru mūsdienu sistēma, kas aptver visu pasauli un savieno tās pašus attālākos apvidus.
Ìsāk sakot, fritrederisma un protekcionisma jautājumi, to teorētiskā būtība un praktiskā izpausme saglabā neapšaubāmu aktualitāti.
Referāts var kalpot kā analītisks materiāls protekcionisma interesentiem. Lai gan darbs neatbilsts ievadam protekcionisma ideju un prakses izklāstā, jo referāts aplūko plašaku aspektu loku, tomēr tas nav uzskatāms par izsmeļošu šīs tēmas un ar to saistīto problēmu apskatu.
…