LKK Referāts Retorikā
Māka prasmīgi runāt un veiksmīgi kontaktēties ir svarīgs ikvienas personības aspekts, ko nodrošina valodas, runas un saskarsmes prasmes, kā arī spēja šīs prasmes pielietot visdažādākajās dzīves situācijās. Nepieciešamo komunikatīvo kompetenci veido gan katra cilvēka individuālās prasmes, kas iegūtas tehniskās un arodizglītības gaitā, gan atbilstīga sociālā uzvedība, spēja strādāt komandā, iniciatīva un gatavība uzņemties atbildību.
Saziņas centrā nenoliedzami ir cilvēks, jo saziņa notiek tikai tad, kad ideja, kas radusies viena cilvēka apziņā, nonāk cita cilvēka apziņā, turklāt tādā veidā, ka tiek nodrošināta tās saprašana un izmantošana. Psihoanalītiskās teorijas pārstāvji Z.Freids, K. Jungs, A. Adlers aplūko trīs cilvēka psihes līmeņus: apzināto (conscious), priekšapzināto (preconscious) un neapzināto (unconscious).
Apziņa ietver pašreizējās jūtas un domas - cilvēka apzināto apjautu, ko saziņa izsaka ar konkrētas valodas vārdu palīdzību rakstveidā vai mutvārdos.
Priekšapziņa ietver tās domas un jūtas, kuras cilvēks neapjauš, taču spēj viegli ieviests apziņā. Piemēram, pievēršot uzmanību, cilvēks ir spējīgs runas laikā mainīt balss augstumu, skaļumu, spēku, kā arī rezonatorisko skanējumu.
Neapziņa ietver nepieņemamus, no apzinātās daļas izstumtus impulsus un konfliktus, ko cilvēks neapjauš.
Psihe ir vienīgais fenomens, kas cilvēkam dots nepastarpināti un tāpēc ir jebkuras runas pieredzes veidošanās neatņemama sastāvdaļa.