Reklāma ir ar uzņēmējdarbību vai profesionālo darbību saistīts jebkuras formas vai jebkura veida paziņojums vai pasākums, kura nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu (arī nekustamā īpašuma, tiesību un saistību) popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem.1
Reklāma ir mērķtiecīga informēšana par preci, parasti par noteiktu samaksu. Reklāma dod iespēju informēt sabiedrību par produktiem un pakalpojumiem, to uzlabojumiem un jau esošajām priekšrocībām. Galvenais reklāmas pamatā parasti ir mārketings - notiek tirgus izpēte, mērķauditorijas noteikšana un izvēle; darbību kopums, kas jāveic, lai nogādātu preces no ražotāja līdz patērētājam. Pēc iegūtajiem datiem arī tiek nolemts, kāda reklāma produktam vai pakalpojumam ir nepieciešama. Mārketinga pamatelementi:
prece;
cena;
vieta;
reklāmas pasākums.
Reklāmas pamatfunkcija – tā piegādā tirgum informāciju, saved kopā ražotājus ar patērētājiem un veicina preču noietu. Reklāma ir viena no mārketinga komunikācijas sastāvdaļām. Tā ietekmē sabiedrības uzskatus, dzīves stilu, vērtības.
Ikdienā visbiežāk ar reklāmu sastopamies televīzijā, radio, avīzēs vai žurnālos.
Reklāmas attīstība un vēsture
Reklāmu tirgotāji izmantoja jau sen. Viņiem savu preci vajadzēja pēc iespējas ātrāk un izdevīgāk pārdot tirgū, tādēļ tirgotāji izkliedza saukļus par labu savai precei, lai pārspētu savus konkurentus – citus tirgotājus. Laikā, kad vēl nebija ne preses, ne radio, ne televīzijas, tirgotāji izgatavoja īpašas zīmes, ko piestiprināja pie vietām, kur tirgoja, lai piesaistītu pircēju uzmanību. Modernās reklāmas vēsturei ir apmēram 150 gadu.
Reklāmas attīstību veicināja:
demokrātijas attīstība,
industriālā revolūcija,
masu ražošanas attīstība,
ātrgaitas tipogrāfijas,
masu avīžu veidošanās.
Parādoties avīzēm, reklāma kļuva par parastu, ikdienišķu lietu. Pirmā radio reklāma izskanēja 1920. gadā, savukārt reklāma televīzijā parādījās pēc Otrā pasaules kara. …