Reklāma ir kļuvusi par neatņemamu cilvēku ikdienas sastāvdaļu. Tā ir sastopama gan TV, gan presē, gan radio, gan uz māju sienām un sabiedriskā transporta. Tā ir itin visur.
Mans referāts ir par autortiesībām un reklāmu. Šīs lietas ir cieši saistītas savā starpā. Jo, kur ir reklāma, tur ir kaut kāds teksts, mūzika vai bilde. Kaut kas ir strādājis, lai radītu to. Un viņam ir tiesības uz savu darbu – tās ir autortiesības. Vienalga vai tā ir kāda glezna vai dziesmas teksts, tas kādam pieder, un, lai darbi netiktu izmantoti bez autora atļaujas, ir izveidots autortiesību likums.
Mana referāta galvenie uzdevumi ir:
izpētīt autortiesību likumdošanas vēsturi Latvijā un pasaulē;
izpētīt autortiesību likumu un kāds sods ir tā pārkāpšanas gadījumā;
izpētīt reklāmu un autortiesību ievērošanu tajā.
Autortiesību likumdošanas vēsture pasaulē.
1777. gadā Bomaršē apvienoja franču lugu autorus Dramaturģijas likumdošanas birojā, kas pēc trīs gadus ilgušā lugu autoru streika panāca izmaiņas likumdošanā: teātri vienreizējās atlīdzības vietā sāka maksāt autoriem procentus no katras izrādes bruto ienākumiem. Šo principu attiecībā uz teātru izrādēm autortiesību organizācijas izmanto arī tagad, bet Bomaršē dibinātā pasaules pirmā autortiesību organizācija pārveidojās par joprojām pastāvošo Dramatisko autoru un komponistu sabiedrību (SACD). Pēc SACD parauga šādas organizācijas Napaleona karu laikā nodibinājās visā Eiropā. Un patlaban Latvijas autortiesību organizācijas AKKA/LAA, piemēram, par franču autoru lugu izmantošanu Latvijā slēdz līgumus ar SACD.…