Mūsdienās reklāma kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tā mūs pavada it visur – braucot sabiedriskajā transportā vai ejot pa ielu. Reklāma redzama avīzēs un žurnālos, radio un televīzijā, uz preču iesaiņojumiem, apģērba gabaliem un reklāmu stabiem. Reklamē visu – ne tikai preces un pakalpojumus (sākot ar higiēnas precēm un beidzot ar bankām), bet arī idejas, vērtības, dzīves stilu. Reklamē, informē, ietekmē un arī piespiež.
Reklāmas kļūst uzbāzīgas. Ir jāļauj cilvēkam izvēlēties, bet ir gadījumi, kad mums nav tādas iespējas, nevar teikt, ka tas ir cilvēktiesību pārkāpums, bet kaut kas uz to pusi gan. Tādēļ reklāma kopumā nodara ļaunumu. Cilvēkam veidojas negatīva attieksme pret reklāmu.
Reklāma nodrošina saskarsmi starp ražotāju un patērētāju, pārdevēju un pircēju. Tās mērķis ir virzīt preci pie patērētāja. Kur ir tirgus, tur ir reklāma.
20. gadsimta beigās reklāma kļuvusi par multimiljardieru biznesu, kura apjomi strauji pieaug.
Saskarsme starp pircēju un pārdevēju ar reklāmas starpniecību aizvien pieaug, palielinās arī tās ietekme uz patērētāju. Taču pieaug arī reklāmas kritiķu skaits.
Cilvēki tagad dzīvo reklāmas iespaidā un kaut reizi mūžā ir iegādājušies preci, ko reklāmā redzējuši vai dzirdējuši par labu esam. Taču bez reklāmas šodien nevar. Kā gan cilvēks uzzinās kaut ko par preci, ja tai nebūs reklāmas? Tas ir process, kas nedrīkst apstāties. Reklāma, kādu to šodien pazīstam, reklāma tās patiesajā izpratnē mūsu dzīvē ienākusi samērā nesen. Veidojot priekšstādni par lietām, tā neatgriezeniski veidoja mūsu attieksmi pret tām un arī pret pašu reklāmu. Reklāma savā pusotra gadsimta attīstības vēsturē pamatīgi iepazinusi pati sevi un radījusi nesaraujamu saikni ar sabiedrību - mēs nevaram iedomāties kaut vienu lietu, kas spētu pastāvēt bez reklāmas, bez sabiedrības apziņā dibināta priekšstata par to, kas ir šī lieta.
Tāpēc jo paradoksālāk apzināties, cik patiesībā īsa ir Latvijas reklāmas tirgus vēsture. Tikai samērā nesen Latvijā sāka veidoties reklāmas aģentūras, taču jau drīz sabiedrība iepazina reklāmu kā neatņemamu tirdzniecības un - nebūs pārspīlēti teikt - mūsu dzīves sastāvdaļu.
Reklāma pēc savas būtības ir daudzšķautņaina. No vienas puses, tā nepieciešama ražotājam, jo sekmē biznesa attīstību, no otras puses - patērētājam, jo informē par visu jauno, kas ienāk tirgū, tādējādi kalpojot arī par neatsveramu dzinuli konkurences attīstībai. Reklāma ir visur, tā ietekmē ne tikai biznesu un masu medijus, tā dod vielu pētījumiem sociologiem, politiķiem, ekonomistiem, valodniekiem, māksliniekiem un pat vēsturniekiem.…