Uzņēmējsabiedrības finansu pārskatos ietvertā informācija tiek izmantota saimniecisko lēmumu pieņemšanai. Tāpēc finansu pārskatu lietotājiem – akcionāriem, kreditoriem, potenciālajiem investoriem – ir svarīgi iegūt kvalitatīvu finansu informāciju. Finansu pārskatu revīzija ir filtrs, kas nodrošina šādas kvalitatīvas informācijas saņemšanu. Revīzijas gaitā tiek pārbaudīti uzņēmējsabiedrību finansu pārskatos ietvertie uzņēmuma vadības apgalvojumi.
Revīzijas mērķis ir palielināt uzņēmumu finansu pārskatu ticamību, lai, balstoties uz finansu pārskatos ietvertās informācijas analīzi, finansu pārskatu lietotāji pieņemtu adekvātus lēmumus. Revīzijas beigās revidents dod atzinumu par to, vai finansu pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par uzņēmuma aktīviem, saistībām un finansiālo situāciju.
Ņemot vērā apsvērumu, ka revīzijas pilnīgam un vispusīgam formulējumam jāraksturo tās būtība, mērķis, uzdevumi un sasniegšanas paņēmieni un veidi, revīziju var arī definēt kā:
uzņēmuma (organizācijas) finansiāli saimnieciskās darbības savstarpēji saistīto pārbaužu kompleksu, pielietojot faktiskās un dokumentālās kontroles paņēmienus, pilnīgu un vispusīgu saimniecisko operāciju pamatojuma, lietderības un ekonomiskās efektivitātes izpēti, saimnieciskās darbības un īpašuma saglabāšanas analīzi, grāmatvedības uzskaites un atskaites kvalitātes un ticamības noteikšanu, kuras mērķis atklāt revidējamā objekta pozitīvās un negatīvās parādības par noteiktu laika periodu un kuru izdara augsti kvalificēti speciālisti - revidenti.
Revīzijas pakalpojumus var klasificēt pēc revīzijas mērķa, objekta, kā arī pēc revīzijas subjekta. Izšķir iekšējo un ārējo revīziju.…