Biržu darbības pamatprincipi ir aizsākti jau senā pagātnē. Sākotnēji tie bija gadatirgi, kur varēja nopirkt un pārdot, kā arī iegūt konkrētu informāciju par interesējošu preci. Biržas nosacījumi joprojām ir saglabājušies tādi paši kā senlaikos. Gadu gaitā ir tikai mainījušies un kļuvuši sarežģītāki tirgotie produkti un nosacījumi, tomēr pamatideja ir palikusi tā pati – birža ir centralizēta un regulēta tirgus vieta ar saviem tirdzniecības un norēķinu noteikumiem. Biržās var tirgot ne tikai, akcijas, parāda vērtspapīrus vai valūtu, bet arī lauksaimniecības ražojumus, metālus, naftu u.c.produktus.
Biržās, kur tiek pirkti un pārdoti dažādi vērtspapīri, ir fondu biržas. Fondu biržas princips, tāpat kā citu nozaru biržām, ir savest kopā pircējus un pārdevējus un ļaut viņiem noslēgt vienošanos par vērtspapīru iegādi.
Fondu biržas pamatfunkcijas ir sekojošas:
Noteikt vērtspapīru cenu, apkopojot pirkšanas un pārdošanas piedāvājumus,
Radīt iespēju pirkt un pārdot vērtspapīrus,
Nodrošināt ātru un vienlīdzīgu informācijas pieejamību visiem tirgus dalībniekiem,
Nodrošināt tirgus caurskatāmību un pilnīgi atklātu cenas noteikšanas mehānismu,
Uzraudzīt tirgus dalībniekus – biržas biedrus un emitentus (1, 100.lpp).
Latvijas finanšu tirgus ir izaudzis līdz stadijai, kad nepieciešama birža, kas balstīta uz vienkāršiem un starptautiski saprotamiem pamatprincipiem. Tā, 1993. gada decembrī, apvienojot četras Latvijas komercbankas, tiek dibināta vienīgā vērtspapīru birža Latvijā - Rīgas Fondu birža. Pirmie darbības gadi tika veltīti vērtspapīru tirgus izpētei, infrastruktūras izveidošanai un piemērota tirgus modeļa meklēšanai. …