Rajona un dabas objektu ģeogrāfiskais raksturojums
Rīgas rajons atrodas Latvijas valsts centrālajā daļā un robežojas ar Rīgas un Jūrmalas pilsētām, Tukuma, Jelgavas, Bauskas, Ogres, Cēsu un Limbažu rajoniem. Rīgas rajons aptver 7 pilsētas un 17 pagastus. Rīgas rajona robeža sniedzas arī 34 km garumā gar Rīgas jūras līci. Rajona administratīvais centrs atrodas valsts galvaspilsētā Rīgā. Rajona pašreizējās robežas noteiktas 1974. gadā. Rajona kopējā platība – 3059 kv.km., tai skaitā – meži – 54%.
Rīgas rajona teritoriju šķērso trīs Latvijas lielākās upes – Daugava, Lielupe un Gauja. Teritorijas lielāko daļu aizņem Piejūras zemienes Rīgas smiltāju līdzenums, kam raksturīgi priežu meži, zemas kāpas, līdzeni apvidi un purvi.
Īpašā uzskaitē ir:
9 aizsargājamie parki un dendroloģiskie stādījumi (Allažu parks, Baldones sanatorijas parks, Gaujas Nacionālais parks);
3 kompleksie dabas liegumi (Mežmuižas avoti);
3 botāniskie liegumi;
ornitoloģiskais liegums.
2. Dabas objektu veidi
Gūtmaņa ala – atrodas Siguldas novadā. Ala ir lielākā, augstākā Baltijas valstīs – 18,8 m dziļa, 12 m plata un 10 m augsta. Alā tek strauts, kura ūdens temperatūra ir nemainīga - + 6 grādi. Uz alas sienām saglabājušies uzraksti no 17.gs.beigām. Avotiņš, kas iztek no alas, senatnē kalpojis kā svētavots, tā ūdens uzskatīts par dziedinošu. Senos ceļotāju aprakstos ala saukta arī par Lielo grotu.
Gaujas Nacionālais parks – dibināts 1973. gadā un ir pirmais nacionālais parks Latvijā. Tā galvenais uzdevums ir dabas aizsardzība, vienlaikus tas izmantojams izziņas tūrismam un atpūtai. Parka platība ir 91 745 ha. Parka teritorija ir iedalīta 5 funkcionālās zonās, no kurām svarīgākās ir dabas rezervātu un dabas liegumu zonas.
…