2. Risinājumi cīņai pret surogātpastu (Antispam)
Surogātpasts, plašāk pazīstams ar angļu nosaukumuspam, ir nevēlama korespondence kas tiek sūtīta lielos apjomoscilvēkiem, ar kuriem sūtītājam nebija iepriekšēju kontaktu un kuru adrese tika iegūta nepiemērotā veidā. Šāda tipa vēstules tiek sūtītas ar e-pasta, tūlītējās ziņojumapmaiņas un īsziņu pakalpojumiem. Pārsvarā šie ziņojumi satur komerciālā, politiskā vai cita veida atklātus reklāmas sludinājumus. Pēc Eiropas Komisijas ziņojumiem surogātpasta izraisītie zaudējumi ir mērāmi desmitos miljardu eiro; darba ražīguma traucējumi, interneta pakalpojumu sniedzēju paplidizmaksas un resursi cīņai ar šo problēmu. (1)Turpretim sūtītāji gūst lielu peļņu no lētticīgajiem lietotājiem, kuri pērk surogātpastā reklamētās preces. Vienas vēstules pašizmaksa ir niecīgi maza (pēc aptuveniem datiem 1 000 000 vēstuļu sūtītājam izmaksā mazāk nekā 100 eiro). (2)Nevēlamo vēstuļu problēma ir cieši saistīta ar citiem tīmekļa noziegumiem, kā, piemēram: finanšu un identitāšu zādzībām, vīrusiem un spiegprogrammām, datorkrāpšanu un pikšķerēšanu. (3)
Surogātpasta problēma radīja veselu virkni tehnoloģisko un analītisko atbildes risinājumu, kuru darbības rezultātā bezgalīga nevēlamo vēstuļu plūsma tiek samazināta līdz kontrolējamam apjomam vai apsīkst pilnībā.
Likumdošanas risinājumi
Pirmais no aizsardzības līmeņiem ir likumdošana. Sākot ar 2000. gadu, vairums no pasaules lielvalstīm pieņēma likumus, kuros tieši vai netieši tiek aizliegta surogātpasta sūtīšana. Daži no šiem lemumiem:
• ASV – CANSPAM Act of 2003
• Francija – Loi du 21 juin 2004 pour la confiance dans l’économie numérique
• Vācija – Gesetz gegen Unlauteren Wettbewerb (UWG)
• Eiropas savienība – Privātuma un elektronisko komunikāciju direktīva
…