Senā Romas valsts ir devusi īpaši nozīmīgu ieguldījumu cilvēces tiesiskajā attīstībā. Klasiskās romiešu tiesības, kas veidojās Romas valstī mūsu ēras pirmajos gadsimtos, šodien tiek studētas visas pasaules universitāšu juridiskajās fakultātēs. Romāņu ģermāņu tiesību saimes zemes kontinentālajā Eiropā (tostarp arī Latvija), Latīņamerikā un daudzviet citur aizguvušas no senajiem romiešiem tiesību principus, juridisko terminoloģiju, tiesiskās formulas, tiesību iedalījumu nozarēs un kodeksu veidošanas principus. Romiešu tiesību ietekme vērojama arī anglosakšu zemju tiesībās.
Modernajā pasaulē plaši iesakņojusies republikāniskā valdīšanas forma, kuras sākumi meklējami Romas republikā, tiek īstenots varu dalīšanas princips, kura pirmsākumi atrodami Romā, daudzās valstīs parlamentu otrās palātas tiek sauktas par senātu, tiek organizēti plebiscīti svarīgāko likumu pieņemšanai un regulāri notiek tautas skaitīšanas. Tas viss modernajā civilizācijā ienācis pateicoties senās Romas valstij.
Senajā Romā pirmoreiz pasaulē radās tiesību zinātne, kuras uzdevums bija sniegt priekšstatu par taisnīgo un netaisnīgo.…