SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Secinājumi
1. Vispārīgais tiesiskais pamats atbildībai un zaudējumu atlīdzībai izriet no Latvijas Republikas Satversmes 92. Panta, kurš nosaka tiesības ikvienam saņemt atlīdzinājumu par nepamatotu viņa tiesību aizskārumu.
2. Ar jēdzienu „zaudējumi” civiltiesībās apzīmē visus tos prasījumus par mantas samazinājumu, zudumu vai bojājumu, kā arī peļņas atrāvumu, papildu izdevumus un citas mantiski novērtējamas tiesību aizskāruma sekas.
3. Civillikuma 219. pantā noteikts speciāli atdalīts dzimums, bet tas nav nepieciešams.
4. Zaudējumu atlīdzināšanas uzdevums ir panākt tik lielas materiālās kompensācijas samaksu cietušajam, lai cietušais atrastos tādā stāvoklī, kādā tas bijis pirms šī civiltiesiskā pārkāpuma, vai kādā būtu bijis līguma izpildes gadījumā.
5. Lai konstatētu zaudējumu atlīdzības pienākumu, ir jākonstatē vismaz trīs būtiskus zaudējuma atlīdzības priekšnoteikumus – personas prettiesiskā rīcība, vainu, zaudējuma esamība un to konkrēts apmērs.
6. Jāatlīdzina ir tikai tiešie un netiešie zaudējumi, bet nav jāatlīdzina nejaušie zaudējumi.
7. Latvijas Republikas Civillikumā un civiltiesībās nav noteikts risinājums situācijām, kad pastāv zaudējumu atlīdzības pienākums, bet tas ir cēloniski saistīts ar pretlikumīgu darbību vai bezdarbību.
…