Salīdzināmo tiesību priekšmeta definīcija: Salīdzināmās tiesības ir viena no tiesību zinātnes nozarēm. Tās mērķis – pētīt un salīdzināt dažādus tiesību masīvus un sistēmas savā starpā un ar starptautisko tiesību normām, izdalīt līdzīgās un atšķirīgās iezīmes, noteikt tiesību attīstības tendences. Priekšstati par salīdzināmo tiesību priekšmetu: Strīdīgie viedokļi par salīdzināmo tiesību disciplīnas dabu: 1.Tīrā zinātne(patstāvīga disciplīna ar savu patstāvīgu priekšmetu); 2.Palīgdisciplīna tiesību teorijas ietvaros (salīdzinošās metodes teorija kā vispārējās tiesību teorijas daļa); 3.Zinātniska metode (tiesību salīdzinošas izpētes metode bez patstāvīga priekšmeta).
Salīdzināmo tiesību struktūra : Salīdzināmo tiesību priekšmets sastāv no vispārējās daļas un sevišķās daļas. Vispārējā daļa sevī ietver :Salīdzināmo tiesību priekšmetu, salīdzināmo tiesību metodoloģiju, salīdzināmo tiesību mērķus, vērtēšanas un salīdzināšanas kritērijus. Sevišķā daļa tiek iedalīta - pēc struktūraspekta: a) tiesību saimes; b) tiesību sistēmas; c) normatīvie masīvi. Pēc nozaru aspekta: a) civiltiesības; b) krimināltiesības; c) procesuālās tiesības.
Salīdzināmo tiesību funkcijas: zinātniskā, izglītojošā, praktiskā.
Salīdzinošās jurisprudences uzdevumi :1) informatīvais uzdevums, informācijas sniegšana par ārvalstu tiesību attīstību; 2)analītiskā salīdzināšana; 3) tiesību integrācija, harmonizācija;4) tiesību kritika; 5) tiesību propagandas uzdevumi.
Salīdzināmo pētījumu rezultātus pielieto: likumdošanas procesā, likumu iztulkošanā, saimniecisko subjektu darbībā, zinātniskos pētījumos, juridiskajā izglītībā, starptautisko organizāciju darbībā.
Salīdzināmām tiesībām kā mācību disciplīnai arī ir vairākas nozīmes: 1) sekmē nacionālo tiesību izpēti; 2) atvieglo citu valstu tiesību izpratni; 3) ceļ studentu kultūras līmeni.…