1) Satversmes tiesa ir neatkarīga tiesu varas institūcija, kas Satversmē un Satversmes tiesas likumā noteiktās kompetences ietvaros izskata lietas par likumu un citu normatīvo aktu atbilstību Satversmei, kā arī citas ar likumu tās kompetencē nodotās lietas.
2) Satversmes tiesas mērķis ir radīt efektīvu mehānismu, lai aizsargātu Satversmes normu prioritātes.
3) Satversmes tiesas uzdevums ir izskatīt jautājumus par to, vai kādas konkrētas normas ir kļuvušas par Satversmes normām pēc likuma.
4) Satversmes tiesa izskata lietas par: likumu atbilstību Satversmei, Latvijas parakstīto vai noslēgto starptautisko līgumu (arī līdz attiecīgo līgumu apstiprināšanai Saeimā) atbilstību Satversmei, citu normatīvo aktu vai to daļu atbilstību augstāka juridiska spēka tiesību normām (aktiem), citu Saeimas, Ministru kabineta, Valsts prezidenta, Saeimas priekšsēdētāja un Ministru prezidenta aktu, atbilstību likumam, Latvijas nacionālo tiesību normu atbilstību tiem Latvijas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem;
5) Tiesības iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā ir: Valsts prezidentam, Saeimai, Saeimas deputātiem, Ministru kabinetam, ģenerālprokuroram, Valsts kontroles padomei, pašvaldības domei, tiesībsargam, tiesai, zemesgrāmatu nodaļas tiesnesim, personai, Tieslietu padomei.
6) Satversmes tiesas procesā tiek izskatītās lietas, tas ir tiesvedības veids. Satversmes tiesas process notiek vaitākās secīgās stadijās: lietas ierosināšana, lietas sagatavošana, lietas izspriešana un sprieduma taisīšana.
7) Satversmes tiesas spriedums nav apsūdzāms, tas ir galīgs.