KOPSAVILKUMS
1. Visiem tiesnešiem Latvijā ir jābūt LR pilsoņiem, augsti kvalificētiem un godīgiem juristiem.
2. Prasības, lai varētu strādāt par tiesnesi ir atšķirīgas. Jo augstāka tiesas instance, jo augstākas prasības.
3. Tiesa ir neatkarīga tiesu varas institūcija. Rajona (pilsētu) tiesa ir pirmā instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām. Apgabaltiesa ir apelācijas instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām. Augstākā tiesa ir kasācijas instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām. Savukārt Satversmes tiesa izskata lietas par likuma atbilstību Satversmei, kā arī citas ar likumu tās kompetencē nodotās lietas. Satversmes tiesa ir tiesīga atzīt par spēkā neesošiem likumus un citus aktus vai to daļas.
4. Lai amatā varētu iecelt un apstiprināt tiesnesi, vispirms notiek kandidāta izvirzīšana amatam. Tiesnešu apstiprināšanas amatā kārtība un darbības pilnvaru laiks ir dažādi atkarībā no tā, vai tiesnesi apstiprina rajona (pilsētas), apgabaltiesas, Augstākās tiesas vai Satversmes tiesas tiesneša amatā.
5. Likums nosaka tiesnešu amata pildīšanas maksimālo vecumu. Rajona (pilsētas) tiesas tiesnesim amata pildīšanas maksimālais vecums ir 65 gadi, apgabaltiesas tiesnesim - 65, Augstākās Tiesas tiesnesim - 70 gadi, bet Satversmes tiesas tiesnesim- 70 gadi.
6. Tiesnešu aizvietošanas kārtību viņu prombūtnes laikā (slimība, atvaļinājums) nosaka likums, un tā ir dažāda atkarībā no tiesu instances.
7. Tiesnesi nevar no amata ne atbrīvot, ne atlaist savādāk, kā tas noteikts likumā. Rajona (pilsētu) tiesas, apgabaltiesas, Augstākās tiesas tiesnešiem tas noteikts likumā “Par tiesu varu”, savukārt Satversmes tiesnešiem “Satversmes tiesas likumā”.
…