Lai izveidotu detaļai attiecīgas formas virsmu, sagatavi un griezējinstrumentu nostiprina darba mašīnā, kuras darbīgās daļas piešķir sagatavei vai griezējinstrumentam nepieciešamo kustību. Metālu griešanas procesā jāievēro tikai ar metālgriešanas mašīnu darba kustības. Darba kustības iedala galvenās kustībās, kuras uzdevums ir nodrošināt vajadzīgo griešanas ātrumu, bet padeves kustības uzdevums – veidot skaidu. Lai precīzi izgatavotu detaļas no sagatavēm, pēc tam tās savienotu ar tapskrūvi ir nepieciešamie sekojošie instrumenti:
a)griezējinstrumenti: grieznis, štance, vītņu urbis, vītņu ripiņa, vīle.
b)Mērinstrumenti: bīdmērs, vītņu šabloni.
1. Grieznis.
Grieznis ir viens no visizplatītākajiem griezējinstrumentiem. Tā griezējdaļai galviņai ir sarežģīta ģeometriska, nesimetriska forma. Galvenie griezējdaļas elementi ir – skaidvirsma, mugurvirsma, griezēj šķautnes un griežņa virsotne.
Skaidvirsma ir tā griežņa virsma, pa kuru noslīd skaida.
Mugurvirsma ir tās griežņa virsmas, kuras tiek vērstas pret apstrādājamo detaļu. Mugurvirsma dalās galvenā virsmā, kas vērsta padeves virzienā, un palīg virsma, kas vērsta pretējā virzienā. Galvenais asmens veidojas galvenai mugurvirsmai šķeļoties ar skaidvirsmu, bet palīgasmenis veidojās palīg virsmai šķeļoties ar skaidvirsmu. Griežņa virsotne ir abu asmeņu salaiduma virsma.…