Ievads
Par Latvijas „lēto” darbaspēku zina gandrīz vai visa vecā un jaunā Eiropa. Un katram latvietim ir vismaz viens (ja ne pat vairāk) pazīstamu cilvēku – draugu, radu, kaimiņu, kas brauc pelnīt „lielo” naudu uz Lielbritāniju, Īriju un citām Eiropas veterān valstīm.
Tā ir viena no Eiropas ekonomiskās integrācijas un globalizācijas iezīmēm – personu brīva pārvietošanās Eiropas Savienības telpā. Katrs Eiropas Savienības dalībvalstu pilsonis ir vienlaikus Eiropas Savienības pilsonis, kam ir tiesības ne tikai brīvi ceļot, bet arī mācīties, strādāt un brīvi veikt uzņēmējdarbību visā integrētajā Eiropā.
Kā rezultāts šai integrācijai pašlaik ir lielā un masveidīgā starptautiskās darbaspēka migrācija un apjomi šai migrācijai aizvien pieaug, pieaugot arī darbaspēka migrācijas pārsvaram uz kopējā migrācijas fona, kas aizvien vairāk ietekmē migrācijā iesaistīto valstu ražošanu, uzņēmējdarbību un ekonomiku.
Referāta „Starptautiskā darbaspēka migrācijas sociāli ekonomiskie aspekti” mērķis ir vairāk izzināt par tiem faktoriem, kas ietekmē cilvēku meklēt darbu citā valstī, kā arī izpētīt darbaspēka migrācijas situāciju un procesus pasaulē, Eiropas Savienībā un Latvijā.
Mērķa sasniegšanai tika noskaidrots, kas ir migrācija un tās veidi, kā arī uzskaitīti faktori, kas ietekmē darbaspēka migrāciju. Veikts arī neliels ieskats darbaspēka teorijās un vēsturē. Referātā aprakstīti migrācijas procesi, kas pašlaik ir ļoti aktuāli.
Darbā tika izmantotas LU sociālo zinātņu fakultātes izdotā grāmata „Latvija eiropeizācijas krustceļos”, statistikas dati un arī mājas lapas internetā.
1. Darbaspēka migrācija
Cilvēku migrācijas fenomens ir tikpat sens kā pati cilvēce, tomēr tieši pēdējo desmit gadu laikā, apmēram tad, kad globalizācija kļuva par populāru jēdzienu, starptautiskās migrēšanas jautājums ir piesaistījis ievērojamu interesi.
Globalizācija ir visjaunākā starptautiskā darba dalīšanas sistēma, kad saimnieciskajā apritē aktīvi tiek iesaistīti veseli reģioni, kam līdz šim bija raksturīgs zems attīstības potenciāls un bieži vien infrastruktūras trūkums.
Globalizāciju nosaka virkne gaužam prozaisku iemeslu, un viens no tiem ir jau pieminētais darbaspēks. To var skaidrot šādi – uzņēmējdarbības izmaksu būtiska sastāvdaļa ir darba apmaksas līmenis; globalizācija aptver valstis, kur darba apmaksa ir visai zeme. [ 7; 7]
…