Teorētiskās nostādnes par mācību procesa organizēšanu
Latvijā pastāv divi speciālās palīdzības sniegšanas veidi- speciālās izglītības iestādes un speciālā palīdzība bērniem vispārējās izglītības iestādēs. To uzdevums ir nodrošināt kvalificētu speciālistu palīdzību un iespēju bērnam mācīties atbilstoši attīstības traucējumiem.
Mācību process speciālās izglītības skolā ietver piecus galvenos uzdevumus:
1.izvēlēties mērķus;
2.izprast audzēkņu īpašības;
3.izprast un izmantot idejas par mācīšanos un mācību motivāciju;
4.izvēlēties un izmantot atbilstošus mācīšanas veidus, metodes un paņēmienus.
Mācību process speciālajā izglītības iestādē ir cikls, kas tiek virzīts no viena uzdevuma pie otra ar piebildi- „pēc bērna spējām”(7).
Plānojot mācību procesu, ir jāpārzina ne tikai mācību saturu, bet arī skolēnu valodas, spēju un vispārējais attīstības līmenis. Izprotot audzēkņus, vieglāk izvēlēties mācību metodes un paņēmienus atbilstoši skolēnu mācīšanās veidam un mācību motivācijai (13 ).
Speciālajā izglītībā mācību un audzināšanas principi, uzdevumi, metodes ir ciešā savstarpējā saistībā. To pierāda arī speciālisti šajā nozarē Sk.Liepiņa, S.Tūbele, I.Maslo, R.Levina, A.Jastrebova.
Lai labāk izprastu jēdzienu mācību process, vispirms jānoskaidro jēdziens pedagoģiskais process, jo abi šie jēdzieni atrodas daļas un veselā attiecībās(1,30). It sevišķi būtiski tas ir speciālajā internātskolā.
Pedagoģiskais process-mērķtiecīgi organizēta personu mijiedarbība personības attīstības un socializācijas veicināšanai. Process, kurā, atbilstoši pedagoģijas teorētiskajiem principiem, pedagoga, audzinātāja vadībā tiek īstenoti mācību un audzināšanas uzdevumi, veidojot izglītotu, attīstītu personību, un liekot pamatus tās sekmīgai socializācijai un aktīvai darbībai…