1. IEVADS.
Piemērojot vieniem un tiem pašiem lietas faktiskajiem apstākļiem vienas
un tās pašas tiesību normas, tiesību piemērotajiem ir jānonāk pie viena un
tā paša rezultāta. Taču tas nenotiek un to uzskatāmi rāda valsts pārvaldes
un tiesu kļūdu daudzums. Atšķirīgie tiesību piemērošanas rezultāti ir pamatojami arī ar to, ka likumdevējs formulē tiesību normu kā abstraktu vispārēja juridiska rakstu¬ra teikumu, kas sastāv no daudzām pazīmēm ar atšķirīgu noteiktības pakāpi un šo pazīmju savstarpējo sasaisti. Pieņemtās tiesību normas tiek publicē¬tas oficiālajā laikrakstā ,,Latvijas Vēstnesis" un tādējādi līdz tiesību normas piemērotajam nonāk tikai iespiestais teksts, nevis pati tiesību norma (ar tajā ietvertajām vērtībām, iecerēm u.c. aspektiem). Bez tam ārējie nor¬matīvie akti atšķiras no cita literāra, filozofiska vai kāda cita žanra darbiem ar to, ka aiz katra tajā ietvertā teikuma (normas) slēpjas tiesībpolitiska
griba, kas vēlas sasniegt noteiktus mērķus. Tāpat arī būtiska atšķiras likumdevēja lietotā valoda tiesību normu formulēšanā no sabiedrības ik¬ dienas sarunvalodas.
Referāta tēmu „Tiesību normu iztulkošana” izvēlējos tāpēc, ka tiesību normu iztulkošana ir viena no tiesību normu piemērošanas neatņemamajām sastāvdaļām. Uzskatu, ka katram gan topošajam, gan esošajam juristam ir jāpārzina iztulkošanas metodes un jāsaprot to pielietošanas nepieciešamība. Tā kā par šo tēmu ir salīdzinoši daudz informācijas, tad varu secināt, ka referāta rakstīšanas laikā papildināšu savas zināšanas un noteikti apgūšu ko jaunu. Katram darbam un pienākumam, lai tas būtu veiksmīgi izpildīts, ir jāizvirza mērķi. Lasot un analizējot informāciju par tiesību normu iztulkošanu, esmu nolēmusi savā referātā iekļaut informāciju, kas palīdzēs sasniegt šī darba mērķus:
1. Noskaidrot jēdziena „iztulkošana” nozīmi.
2. Noskaidrot, kas ir iztulkošanas priekšmets, subjekts un mērķis.
3. Noskaidrot, kāpēc iztulkošana ir nepieciešama.
4. Noskaidrot, kādas ir iztulkošanas metodes.
…