Ultraskaņa ir skaņa, kuras svārstību frekvence ir augstāka par aptuveni 20 000 Hz, to saīsināti apzīmē US. Ultraskaņas svārstību frekvence ir augstāka par cilvēka dzirdamības sliekšņa augšējo robežu, tāpēc cilvēks ultraskaņu nedzird. Cilvēks dzird skaņas, kuru frekvence ir sākot ar 20 Hz līdz apmēram 20 000 Hz.
Ultraskaņas viļņi pārnes enerģiju, tos varat atstarot, lauzt un fokusēt. Ultraskaņu var radīt mākslīgi, bet tā ir sastopama arī dabā. Ultraskaņas īpašības izmanto daudzās tehniskās ierīcēs, piemēram, sonāros, ultraskaņas svilpēs.
Skaņa sastāv no svārstībās, kas izplatās kādā vidē- gaisā, ūdenī vai cietās vielās. Skaņa rodas svārstību rezultātā. Tā ir tur, kur notiek svārstības.
Ultraskaņa, kā jau visas skaņas, izplatās viļņu veidā, tikai ultraskaņas frekvence ir augstāka par citām skaņām. Salīdzinot ar infraskaņu tās frekvence ir pat 1000 reizes augstāka. Salīdzinot ar citām skaņām, šķidrumos un cietās vielās ultraskaņa izplatās labāk nekā zemfrekvences skaņas. Tā neizplatās vakuumā. Ultraskaņa vislabāk izplatās ūdenī.
Salīdzinot ar rentgenstariem vai elektromagnētisko jonizējošo starojumu ultraskaņa medicīnā ir cilvēkam nekaitīgāka.…